2 Ekim 2023 Pazartesi
Ana SayfaManşetEkonomi piyasalarında haftanın özeti (3-7 ocak 2022)

Ekonomi piyasalarında haftanın özeti (3-7 ocak 2022)

Yeni yılın ilk haftasında yurt içinde enflasyon verisi takip edilirken küresel piyasalarda Fed tutanakları, enflasyon ve ABD tarım dışı istihdam verileri ön plana çıktı.

Türkiye’de Aralık ayında yıllık enflasyon %36,08 ile Eylül 2002’den bu yana en yüksek seviyesini görürken üretici enflasyonu %79,89 ile Şubat 2002’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bu gelişmeler ışığında haftaya pozitif başlamasına rağmen hafta içinde 1.864-2.036 aralığında karışık bir seyir izleyen BİST100 endeksi, %9,46 kazançla 2.033,32 puandan haftayı tamamladı. Hafta genelinde yukarı yönlü hareketini sürdüren Dolar/TL, bugün 13,93 seviyesine kadar yükselirken, Euro/TL 15,75 sınırının üzerine çıktı. Yurt dışı yerleşik yatırımcılar 2021 yılının son haftasında, reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 231,2 milyon dolar hisse senedi satışı, 41,0 milyon dolar Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS-Kesin Alım) alımı ve 10,1 milyon dolar Özel Sektör Tahvili alımı gerçekleştirdi. Aynı haftada yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatı 1.905 milyon dolar azalarak 237.070 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yıllık enflasyon Aralık ayında Almanya’da %5,3 ile 1992’den bu yana en yüksek seviyesini görürken, Euro Bölgesi’nde beklentiyi aşarak %5,0 ile rekor tazeledi. ABD’de tarım dışı istihdam Aralık ayında 422 binlik beklentinin oldukça altında 199 bin artış gösterdi.  Çarşamba günü açıklanan Fed tutanaklarının daha erken ve hızlı faiz artırımı olabileceğine işaret etmesi küresel piyasalarda risk iştahını azalttı.

Önümüzdeki haftanın piyasa takvimi

10-14 Ocak 2022 haftasında,

Yurt içi piyasalarda,

· Mevsimsel Düzeltilmiş İşsizlik Oranı

· Cari İşlemler Dengesi

· Sanayi Üretimi

· Perakende Satış Hacmi

· Tarım ÜFE

· Konut Satışları

· Piyasa Katılımcıları Anketi

verileri takip edilecek.

Yurt dışında;

ABD’de Toptan Stoklar, Hazine Bütçe Dengesi, Tüketici Fiyat Endeksi, DoE Petrol Stokları, Üretici Fiyat Endeksi, İşsizlik Başvuruları, Perakende Satışlar, İthal Fiyatları, Sanayi Üretimi, Michigan Tüketici Güven Endeksi, İşletme Stokları;

Euro Bölgesi’nde İşsizlik Oranı, Sanayi Üretimi, Dış Ticaret Dengesi;

Almanya’da GSYH;

İngiltere’de Sanayi Üretimi, Mal Dış Ticaret Dengesi, GSYH;

Çin’de Tüketici Fiyat Endeksi, Üretici Fiyat Endeksi, Dış Ticaret Dengesi;

Japonya’da Cari İşlemler Dengesi, Üretici Fiyat Endeksi;

OECD’de Tüketici Fiyat Endeksi

verileri takip edilecek. Ayrıca Pazartesi ve Salı günü Japonya Tokyo Borsası kapalı olacak.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
354 YAZI