2 Ekim 2023 Pazartesi
Ana SayfaManşetDeğişim, Global Pazarı Daraltabilir!..

Değişim, Global Pazarı Daraltabilir!..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir, Resmi Gazete’de yayınlanan, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği emlakdream.com’ a Özel değerlendirdi ve önerilerde bulundu.

Değişimi “Teorik“ olarak destekliyorum, ancak “Pratikte“ uygulandığında talep yapısında hissedilir derecede gerileme olabileceği uyarısında bulunmak istiyorum.

Yönetmeliğin Gayrimenkul bağlantılı kısmının minimum 6 aylık sürece yayılmasını ve dış / iç pazara “ anlama – uyum aşaması için süre verilmesini öneriyorum.

Lütfen; yapılan değişiklik, iyileştirme, geliştirme, zamanın ihtiyaçlarına göre güncellemelerde pazarın ve pazarın aktörlerinin sesine ve tecrübesine kulak verin.

Yabancı Pazar Çeşitliliği Azalabilir;
İran gibi, Yurt dışından Döviz transferinde sıkıntı çeken ülkeler ve ülke vatandaşları bu gelişme paralelinde zorlanabilirler.
Son 5 yıldır; pazar lideri konumundaki İran, ülke içi finansal sistem problemlerinin üstüne bu gelişmeyi koyduğunda durağan bir yapıya geçebilecektir.
 
İran gibi ülkeler gerçeğinde para transferlerinde önemli problemler/kısıtlamalar yaşanmaktadır. Bu pazarın gerçeğidir; dikkate alınmalıdır.
 
Satış listeleri; TL mi ?.. DOLAR mı ?… olacak;
Yanlış yorumlamıyorsam, yeni yönetmelik Döviz üzerinden satış öngörüyor, çünkü Türk lirası karşılığı ibaresi kaldırılıyor.
 
Bu şu demek; Yabancılara yönelik gayrimenkul satışlarında TL yerine Dolar kullanılacak. Yabancıya yönelimin arttığı 1. El – Proje pazarlamada Dolar Fiyat listeleri ile hareket edilmesi gerekecek veya yerliye TL & yabancıya DOLAR uygulanacak. Anlık yüksek kur değişimlerinin olduğu finansal pazarda uygulaması zor bir yaklaşım.
 
Birde buna sözleşmeye bağlı vadeli Satışları koyduğumuzda Dolar vade uygulaması kaçınılmaz olabilecektir.
 
Bu durum; geliştirilmekte olup, teslime bağlı satış sözleşmesi ile vade uygulayan/uygulayacak firmaları değişime zorlayabilecektir.
 
Yönetmeliğin getirdiği temel değişiklik olan dövizin Türk lirasına çevrilme şartında baz alınacak KUR taraflar ve paydaşlar arasında uygulama farkları oluşturabilecektir.
 
Müşteri taleplerine yanıt verilemeyebilir;
 
Yabancı satışlarında peşin satış süreci Rezervasyonlar ile başlar, rezervasyon Bedeli genel olarak müşteriyi getiren acente tarafından ödenir. Peşin satış diye başlayan Ödemeler bile aylarca sürer. 1 vatandaşlık diye başlayan süreç satış bedelinin olanak verdiği adete kadar yükselebilir/azalabilir. Sözleşme iptali ile Gayrimenkul yer değişiklikleri olabilir. Tapu devirleri tüm ödeme bittiğinde yapılır. Tapu devrine kadar müşterinin vazgeçme olasılığı her zaman vardır. Bu durumda; yapılan ödemelerin iadesi nasıl olacaktır.
 
Sürece İhtiyaç Var;
 
Vatandaşlığa bağlı gayrimenkul alımında teorikte “bir banka“ pratikte “tek banka“ işlem görmektedir. Yabancılar TL hesap açtırırken ve ödeme yaparken problemler yaşarken, dolar hesap açtırma ve ödeme kolaylıkları getirilmeli, bankalar çeşitlendirilmelidir.
 
Sürece ihtiyaç var çünkü;
 
  • Türk Lirasına geçiş yapmış, Türk Lirası ile vadeli sözleşme imzalayarak ödemesi devam eden işlemler var
  • Sektöre katkı veren; yurt içinde ve yurt dışında alt acenteler ve ana acentelerin uygulamaya yönelik bilgilendirilmesine ihtiyaç var
  • Türkiye talebinin bilgilendirilmeye ihtiyacı var
  • Banka / Finans Sektörünün alt yapı / hizmet geliştirmesine yönelik uygulamaya ihtiyaçı var
Her gün 20 milyon dolara yakın gayrimenkul ihracatının yapıldığı Gayrimenkul Sektöründe, peşin sıra gelen “ekspertiz düzenlemeleri“ , “döviz şartlarında değişim“ sektör tarafından ihtiyaç olarak görülmekle birlikte düzenlemelerde zamana ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Sektörde; “devam eden ödeme“ , “rezervasyon“ “satışların“ durmaması / sekteye uğramaması İçin sektörde yapılan yeni düzenlemede ifadelerin yoruma açılmadan netleşmesi , pazarın önerileri dikkate alınarak genelgeler ile desteklenmesi gerekmektedir.

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
354 YAZI