16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetDikkat.. 2. El Yabancı Pazarı Oluşmasın!..

Dikkat.. 2. El Yabancı Pazarı Oluşmasın!..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir, emlakdream.com’a Özel “Pasaport Vatandaşlarının oluşturacağı 2. El Pazarına yönelik Tehditleri“ değerlendirdi ve uyarılarda bulundu.

Dikkat!.. Tapu Şerhleri 2022’de kalkıyor;
 
18.Eylül.2018’de uygulamaya geçen kanun ile Türkiye’de pasaport vatandaşlığı kazanılması İçin tapu devir işlemi ile gayrimenkul satın alan yabancıların Tapu kaydına 3 yıllık satılmama şerhi konulmaktadır.
 
2019 yılını milat kabul edersek; 2019 Birinci, 2020 İkinci, 2021 Üçüncü yıldı… işte 2022 yılı İle pasaport vatandaşlığı elde edenlerin tapu satılmama şerhinin kalkmaya başlayacağı yıl olacak.
 
İkinci El Pazarında Yabancılar 1.El Pazarına Rakip Olacak;
 
Gayrimenkul satın alarak pasaport vatandaşlığı elde eden artık Türk Vatandaşı olan yabancılar, satın almış oldukları gayrimenkulleri satmaya başlayacaklardır.
 
Tabiki gayrimenkullerini satma hakkı elde ederek, satabilmeleri en doğal haklarıdır.
 
Ancak, bu aşamada proje satışlı gelişen gayrimenkul pazarına 2. El’de önemli rakip gelecektir. Yabancı /Türklerin oluşturacağı bu pazarda onlar artık Türk Vatandaşı olduğu İçin onların gayrimenkullerini satın alarak pasaport vatandaşlığına geçme alternatifini değerlendirmek isteyen yabancılar ortaya çıkacaktır.
Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda yabancıya gayrimenkul ihracatı kapsamında Türk Gayrimenkul pazarının gelişmesi darbe alabilecektir.
 
Çünkü Pasaport vatandaşlığı İle Türk Vatandaşı olan yabancılar satın aldıkları gayrimenkulü satarak “rant“ elde ederken, “Parayı ve Kârı“ yurt dışına çıkarabilecekler, Türk pazarında “rakip“ olurken; ailece aldıkları “vatandaşlıklar“ kârın kârı olacaktır.
 
UYARIYORUM ve ÖNERİYORUM;
 
2022 yılı tekrar değerlendirme yapabilmek için önemli bir yıldır. 3 yıl satılmama süresi, en az 15 yıla çıkarılmalıdır.
 
3 yılın kısa bir süre olduğu 2018’de anlaşılamamıştır. Zaman hızla akıp gitmektedir.
 
Özellikle şerh ile kat irtifak tapu devri yapabilen geliştirilmekte olan projelerden yer alanlar İçin 12-24 aylık teslim Süreçleri dikkate alındığında konutunu teslim aldıktan bir kaç yıl sonra Elden çıkarabilecektir.
 
Oysaki yabancıya gayrimenkul satışında en önemli faktörlerden biri yabancıların gelip Ülkemizde yaşamaları ticari aktiviteye katkıda bulunmalarıdır.
 
“3 Yıl“ Satılmama, en az “15 Yıl“ olmalı;
Emlakdream.com aracılığı İle GİGDER, GYODER, INDER, KONUTDER, GAPAS, gibi sivil toplum örgütlerini, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığını pasaport vatandaşlığında 3 yıl satılmama süresini tekrar değerlendirmeye / değerlendirtmeye davet ediyorum.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI