“Dijital Gayrimenkul Borsası” yabancı alımlarını artırır mı?

Kısaca GABORAS olarak isimlendirilen Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. hakkında kendisine detaylı bir sunum yapılan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal; GABORAS ile birlikte Türkiye'ye inanılmaz boyutlarda yabancı yatırımcı çekilebileceğini söyledi.

0

Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi, konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve şeffaf bilgilere ulaşımın kolaylaşması gibi amaçlarla MÜSİAD tarafından kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. (GABORAS) Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’a detaylarıyla birlikte anlatıldı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Köse, GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Köse, GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun, İSEDAK Koordinasyon Ofisi Genel Direktörü Mehmet Metin Eker ile heyet temsilcileri ve bürokratların hazır bulunduğu tanıtım toplantısından sonra bir açıklama yapan Ağbal; değer karmaşasının ortadan kalkması konusunda çalışmaları olduğunu belirterek Cumhurbaşkaşkanı Erdoğan’ın da Erdoğan’ın MÜSİAD Expo kapanışında övgüyle bahsettiği GABORAS hakkında şunları söyledi:

“Burada güvenli alım-satım platformundan tam teşekküllü borsaya giden süreçte sektörün regüle edilmesini, sektörün bilgiyi ön plana çıkarıp dijitalleşmesini konuşuyoruz. Böyle güvenli bir sistem, bizi menkul kıymetleştirmeye götürebilir. Gayrimenkulün barınma aracı olmaktan çıkıp, yatırım ve borsada işlem görecek sermaye birikim alanı olmasından bahsediyoruz. Gayrimenkul ve türevlerine yatırım yapacakların, ihtiyaç duyacağı her türlü data şeffaf bir şekilde sunuluyor.”

Dijital gayrimenkul borsası sayesinde inanılmaz boyutlarda yabancı yatırımcı çekilebileceğine dikkat çeken Naci Ağbal; çok önem verdiği GABORAS’ın İslam ülkelerinin ekonomik yakınlaşmasına hizmet edecek bir iş olduğunu düşündüğünü ifade ederek “Türkiye’de yapay zeka kullanan dijital bir borsayı üretirsek, yarın dünyanın dört bir tarafından alıcılar bu sisteme girecektir.” dedi.

87 ülkede 200’den fazla şubeden oluşan uluslararası bir ağa sahip olan MÜSİAD’ın bu potansiyelinin gayrimenkul ihracı konusunda seferber edildiğini belirten GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun; burada sadece Türkiye gayrimenkul piyasasını düzenlemekten bahsedilmediğini, programın Türkiye merkezli olarak tüm dünyaya örnek olacağını söyledi.

GABORAS’ın temel işleyişi önümüzdeki dönemlerde hayata geçiriliş safhasında netlik kazanmış olacak.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin