Devlet, inşaat malzeme fiyatlarındaki artışa el koymalı..

0

İnşaat malzemelerinde maliyet artışlarının konut sektörüne etkilerini değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, maliyet artışlarını bugüne kadar kârlarından feragat ederek karşıladıklarını belirterek artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, bu artışları 2021 yılında konut satış fiyatlarına yansıtmak durumunda kaldıklarını dile getirdi.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’a açıklamalarda bulunan Nazmi Durbakayım; hali hazırda maliyetlerdeki bu artışın sadece yarısını fiyatlara yansıttıklarını ifade ederek “Ardı arkası kesilmeyen bu artışlardan dolayı fiyatlarda yıl sonuna kadar yüzde 40’ları aşan yeni yükselişler olabilir. Böylece toplam artış yüzde 100’ü bulur.” dedi.

Bu öngörünün mevcut artış oranlarına göre olduğunun altını çizen Durbakayım, malzeme artışlarının daha da yükselmesi durumunda bunların da satış fiyatlarına yansıyacağını söyledi

İnşaat maliyetlerindeki artışların müteahhitlerin yeni projeye başlama isteklerini azalttığını aktaran Durbakayım, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:

“Konut azlığından dolayı da fiyatlarda artış olabilir. Dolayısıyla devletin çimento, beton ve demir fiyatlarına karşı önlem alınması ve faizi düşürmesi lazım. Demirin tonu 7 bin TL’ye yükseldi. Artık bu noktada inşaatçının yapacağı bir şey kalmadı.”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin