5 Haziran 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetDeprem korkusu konut alımlarını tetiklemeye başladı

Deprem korkusu konut alımlarını tetiklemeye başladı

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, İstanbul gayrimenkul piyasasına yönelik Deprem Korkusuna yönelik konut alımlarını EmlakDream’e özel değerlendirdi.
Seçimin Öncelikli Gündemi Deprem; İstanbul’ da yerel seçim adayların öncelikli gündemi depreme dayanıklı yapılar ve riskli yapılarda dönüşüm. 1999 yılından beri, İstanbul’ un değişen belediye başkanlarına rağmen, deprem ilk defa bu seçim sürecinin değişmeyen gündemi oldu.
Deprem Ulusal ve Marmara  Bölgesi boyutunda İstanbul’ u işaret ederek, UNUTMA! diyor.  Son dönemlerde ve günlerde Marmara bölgesindeki depremler yaklaşan tehdit için uyarıyor.
Siyasilerden, siyaset programlarına, muhtar adaylarından, ilçe belediye başkan adaylarına, meclis üyelerinden, büyükşehir belediye başkan adaylarına herkesim ve herkesin ortak gündemi İstanbul Depremi.
İSTANBUL DEPREMİ
Gündem, İstanbulluda korku – endişe alımını tetiklemeye başladı. Son haftalarda Gayrimenkul pazarında, “ satın alımlar ve kiralamalar “ Deprem Endişesine yönelik şekilleniyor. Depremin, gününü zamanını, nerede karşılaşacağımızı bilemiyoruz, ama elimizdeki veriler ışığında olacağını biliyoruz.
Elimizdeki Bölgesel gayrimenkul talep analizleri, tercihlerin “  yerleşim – yaşam alanında ( evlerde ) “  deprem riskini minimize etmeye yönelik olduğunu gösteriyor.
UYUYAN TALEP; UYANMAYA BAŞLADI
Teslime hazır, hazırlanmakta olan konut projeleri ve alt sınırı 99 sonrası yapı yönetmeliğine uygun 2. El pazarına yönelen konut talebinin İstanbul’ da olası depremden en az etkilenecek zemin yapılarının bulunduğu bölgelere ilçelere yönelmekte olduğu gözlenmektedir.
İstanbul’ da deprem tehditini minimize etmeye yönelik,  yerleşim yaşam alan tercihinde bölge 1. Sırada yer alırken yapılar 2. Sırada yer almaktadır.  
İstanbul’ un ilçe zemin yapılarına göre bölgesel arsa değerlerinin yansıması olarak yakında fiyat artışları gözlenmeye başlayacaktır. Özellikle bu bölgelerdeki yapılar doğrudan ve dolaylı olarak arsa artışlardan nasibini alacaktır.
YATIRIM ÖNCELİĞİNDEN, YAŞAM ÖNCELİĞİNE GEÇİŞ SÜREÇİNDEYİZ
1999 depremini İstanbul’ da yaşamış ve sonrasında yeniden şekillenen İstanbul gayrimenkul talebinde rol almış biri olarak uyarıyorum. Deprem tehditi altındaki İstanbul gayrimenkul satış ve kiralamalarında “ Korku Piyasası “ hakim olmaya başladı.
Günümüzün pazar koşullarında gayrimenkul alımı, geliştirici firma olanakları, sunulan satış koşulları ile sınırlı kalmaktadır.  
Son yıllarda İstanbul’ da geliştirilen kısıtlı sayıdaki konut projelerinde mevcut konut stok yapısı;
  • Hareketlenen talep karşısında, satış adetini yeterli gördüğünde  fiyat ve satış koşullarını yukarı revize edecektir.
  • Güncel Satış değerleri, yeniden yapmanın maliyetini karşılamadığı için, proje geliştirici firmalarda  yerine koymanın maliyetine yönelik zamlar uygulanacaktır.
  • Kentsel dönüşüm hamleleri kısıtlı sayıdaki nitelikli konut stok yapısında yukarı yönlü fiyat revizyonlarını getirecektir.
DEPREM ENDEKSLİ MÜŞTERİ TERCİHLERİ
İstanbul’da seçim atmosferi ile değişen Deprem Endeksli talep yapısı hakkında Acarlar Şirketler Topluluğu satış yönetmenlerinin analiz ve görüşlerini aldım.
Acarkent’in son projesi olarak geliştirilen, teslim yerleşim yaşam sürecine geçen Acar Verde projesi pazarın durumunu kısaca özetliyor.
Sayın Göktay Halvaşi, İstanbul’da Beykoz’un zemin yapısı ile Depremden en az etkilenme riskine dikkat çekiyor. Son dönemlerde Acar Verde tercihinin %35’lik payının zemin yapısından kaynaklandığını belirtiyor. Sayın Halvaşi Acarkent tercihinin İstanbul’da Etiler Levent Beşiktaş Şişli Kadıköy Üsküdar çevresinden ağırlıklı olarak geldiğini söylüyor.
Sayın Cüneyt Acar ise yarım asırlık Acarlar İnşaat kalitesinin deprem güvenliğinde Acar Verde tercihinde % 45 pay aldığını belirtiyor. İstanbul Zemin tercihinde Beykoz, Beykoz yapı tercihinde Acarkent, Acarkent tercihinde Acar Verde dikkat çekiyor. Sayın Acar Bölge ve Acarkent’in yeni buluşma noktası Acar Verde Boulevard Meydan ve Cadde de ticari alanlarının yiyecek içecek eğlence dinlence dekorasyon kişisel bakım alanları ile yaşamın yerleşimin desteklendiğini belirtiyor.
 
Sayın Ahmet Bayramoğlu Acarlar firma bünyesinde peşinat sonrası kur sabitle, vade farksız Aralık 2024’e kadar ödemesiz satış koşul ve fiyat avantajının %20’lik payından bahsediyor. Sayın Bayramoğlu Depremden kaçış öncelikli yerleşim amaçlı talebe vurgu yaparak, 4-5 Bin dolar seviyelerindeki m2 satış fiyatlarının İstanbul’da lüks konut segmenti için yatırım özelliğini koruduğuna dikkat çekiyor.
Ben, 99 Depreminden sonra, güvenli yapılarda satılacak yer kalmadığı için parası ile gayrimenkul alamayan çok insanlar gördüm.
 
Önerim, olanaklarınızın yettiği ölçüde, yarın geç olmadan İstanbul’da, bugünün gayrimenkul alım fırsatlarını değerlendirin.

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI