22 Nisan 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetBursa'da Kayapa-Yenişehir arasındaki fay 7'den büyük bir deprem üretebilir!

Bursa’da Kayapa-Yenişehir arasındaki fay 7’den büyük bir deprem üretebilir!

Bursa için 7’den büyük deprem uyarısında bulunan jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, deprem tehlikesinin arttığına dikkat çekerek “İstanbul- Bursa” deprem çifti modeline göre sırada Bursa olduğunu söyledi.

Bursa’da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda aktif bir fay hattı keşfedilmesinin ardından deprem tehlikesine yönelik uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Ankara, Kocaeli ve Eskişehir Teknik üniversitesinin ortak çalışmasına göre, Kayapa-Yenişehir arasındaki fay 7’den büyük bir deprem üretebilir.

Geçtiğimiz günlerde de 4.1 büyüklüğünde depremle sarsılan Bursa için Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş’tan yeni uyarı geldi. Bektaş, tarihsel depremlere göre Bursa’nın 7’den büyük deprem yaşayabileceğini ifade ederek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla şu açıklamalarda bulundu:

“İstanbul- Bursa deprem çifti modeline göre sırada Bursa var! İstanbul ve Bursa Kuzey Anadolu Fayı’nın Kuzey ve Güney kollarında karşılıklı olarak M7’den büyük (1509-1556) ve (1855-1894) deprem çiftlerini üretmiştir, Ambraseys,2000). Paralel fay kolları üzerindeki bu tür deprem çiftleri, ancak paralel fayların derinden zamana bağlı olarak (yaklaşık 40 yıl) karşılıklı viskoelastik stres transferiyle açıklanabilir. Deprem çifti modeline göre, Kuzey koldaki 1999 7,6 – 7,2 İzmit-Düzce depremlerinden sonra Güney koldaki Bursa’nın deprem tehlikesi artmakta. Tarihsel depremlere göre Bursa 7’den büyük deprem yaşayabilir.” 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI