Reklam
3 Ekim 2022 Pazartesi
Ana SayfaBölge RaporlarıBursa Nereye Koşuyor!..

Bursa Nereye Koşuyor!..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir, Bursa Gayrimenkul Pazarını emlakdream.com için kaleme aldı ve önerilerde bulundu...

İstanbul’un  arka bahçesi konum değiştiriyor… İstanbul’dan sonra ikinci adres, Bursa oluyor. Deniz, hava, kara ve demir yolları çalışmalarının Bursa’ya odaklanması, İstanbul’ un tam karşısındaki Bursa’yı Anadolu’ya açılan kapı noktasına getiriyor.

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri ve  en çok göç alan şehri Bursa, ayni zamanda Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehridir. 1 aydır Bursa’yı ve Bursa Gayrimenkul pazarında rol alan firmaları ve geliştirilen projeleri inceliyorum. Yabancı ve Yerli gayrimenkul talebinde ilk üç içinde yer alan Bursa gayrimenkul pazarı oldukça dinamik bir yapıya sahip.

Bursa’da, kiralık ev bulamadıkları için düğün erteleyen gençler olduğu duyduğumda inanmamıştım. Yıllık ortalama yaklaşık 20 bin çiftin evlendiği şehirde evliliklerle doğru orantılı konut ihtiyacı da artmaktadır.

Geliştirilmekte olan projelerde Konut kira ve satış fiyatlarındaki  artış trendi; yatırımcı iştahını artırırken, kaliteli yapılarda yerleşim ve yaşam modası hız kazanıyor. Arz yetersizliğinden kaynaklı olarak yükselen “kira değerleri“ pazardaki gelişmelerden satın alım yönünde hızla etkileniyor.

Her yıl artarak yükselen ve Yarım Milyonun üzerini zorlayan Arap turist akını ve Bursa’da Arapların sezonluk ev kiralaması kira değerlerine yukarı  yön verirken, Evlerini kentsel dönüşüme vererek  kiralık ev arayanlar bu yükselişi körüklüyor.

Bursa Mudanya havası, sağlık açısından nefes darlığı ve kalp hastalarına hekimlerce öneriliyor. Bir de buna Uludağ’ı ilave ettiğinizde konut alımında Bursa’nın tercih edilmesinin pek çok nedenlerinden birini ortaya koyuyor.

Aylık yaklaşık 4–6 bin gayrimenkulün satıldığı Bursa pazarı; KDV, Alım/Satım Harcı, mortgage faiz oranı kampanyaları gibi düzenlemelerden “kiracı olmaktan ise; mal sahibi olalım“ öngörüsü ile pozitif yönde ayrışıyor.

Otomotiv ve tekstil’ in başkenti Bursa, sanayisi, turizmi, Osmangazi Köprüsü ve çevre illere entegre olan ulaşım ağları  ve yeni yatırımlarıyla birlikte gelecek potansiyeli en yüksek olan şehir olarak ön plana çıkıyor.

Bursa Yenişehir’de planlanan Türkiye’nin ilk Otomotiv Test Merkezi ile Karacabey’de projelendirilen ve Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olarak gösterilen TEKNOSAB ayrı bir  hareketlilik sağlıyor.

Bursa Yönünü Arıyor :

Denizden, Havadan ve Karadan gelişen alternatif ulaşım ağları ile İstanbul – Bursa veya Bursa – İstanbul  “90 dakika“ . İstanbul’da yaşayan pek çok beyaz yakalının  Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Bursa’da faaliyet gösteren firmalarda işe başladığını duyuyoruz.

Terminale kadar gidecek tramvay hattı ile Bursa’da metro ağının genişlemesiyle kentsel büyüme, İzmir yönüne paralel bir gelişme gösteriyor, Bademli, Balat, Göynüktü, Hasköy ve Mudanya Yolu gayrimenkul  sektörünün yıldızı parlayan başlıca bölgeleri arasında yer alıyor.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve devam eden hızlı tren projesi Karacabey Bölgesi’nin değerini her geçen gün arttırıyor.

Bursa ilinde yerleşim, kent merkezinde Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde yoğunlaşırken, kentin turistik bölgeleri de yerleşim için gitgide artan bir oran sergileyerek, Bursa satılık daire fiyatları için önemli bir artış sağlıyor.

Bursa gayrimenkul pazarına hareketlilik kazandıran unsurların başında;

  • Kentsel dönüşüm;
  • Yerel Müteahhitlerin Geliştirdiği Projeler;
  • Yabancı Müteahhitler Geliştirdiği Projeler;

Yer alıyor.

Kentsel dönüşüm : Belediyeler ve Çevre Şehircilik Bakanlığının katılımları ile şehrin çehresi değişmeye başlamış. Kentsel dönüşüm kapsamında 5 bine yakın bina yıkılmış. Demirkapı ve Soğanlı kentsel dönüşüm projeleri Bursa için önemli kazanımlar.

35 hektar alan üzerinde; 4 etapta 1769 Daire ve 202 Ticari Gayrimenkul ile gelişen  Bursa- Osmangazi

  • BOTANİK 224 BOSTANCIKENT
  • YÜKSELENPARK EVLERİ   
  • ATIŞ PREMIUM

Projelerinde  Çevre ve Şehirçilik Bakanlığına ait  “daire ve cadde üstü ticari” üniteler Turyap Holding tarafından satışa sunuluyor. Konu ile ilgili olarak görüşüne başvurduğum Turyap Holding Kurumsal Pazarlama Müdürü Sn. Atasev DERELİ, Bir hafta içinde projelerde 125 gayrimenkul satışını “kalite / fiyat dengesi“ ile arz ve talebin önemli bir buluşması olduğunu vurguluyor.

Yerel Müteahhitler :Köklü Müteahhitlerin konumlandığı Bursa’ da yerel yapı, günümüzün proje geliştirme, pazarlama, satış ve satış sonrası prensipleri ile güncel rekabete ayak uyduruyor.

Yabancı Müteahhitler : Bursa’nın dinamik yapısı, arsa fiyatlarının İstanbul’dan ortalama 3 kat daha ucuz olması gayrimenkulde yerel markalar ile büyüyen/gelişen  Bursa’ya yabancı yatırımcı getiriyor.

2023 yılında nüfusu tahmini 6 milyona ulaşması bekleniyor, Bursa tercihinde ve Bursa arsa/gayrimenkul pazarında bu denli büyük bir yükselişin görülmesi, özellikle büyük şehirler içerisinde yerleşim için en çok tercih edilen ve daha iyi bir yaşam için seçilen bir kent olmasından kaynaklanıyor.

Son 10 yılda nüfusu 500 bin artan Bursa Nüfusu; Yıllık yaklaşık ortalama  %2 artmaktadır. Bursa Göç trafiğinde öne çıkan; Erzurumlular, Eskişehirliler, Elazığlılar, Samsunlular, Muşlular, Artvinliler, Balıkesirliler, Bilecikliler yıllar önce bu gelişimi görüp, bu gelişime bugünde tanıklık etmektedirler.

Yatırımcısından, oturumcusuna; yerlisinden, yabancısına; Türkiye’nin proje geliştiricilerine Bursa diyorum…

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
325 YAZI