8 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetBoş evi olan mülk sahipleri, kira fiyatlarını artırdı..

Boş evi olan mülk sahipleri, kira fiyatlarını artırdı..

Konut kiralarında yaşanan fahiş artışlar hem kiracıları hem de kiralık ev arayanları zorlamaya devam ediyor. Bu sorunun çözümü amacıyla geçen yıl bir düzenleme yapıldı ve ‘1 yıl süreyle kiraya en çok yüzde 25 zam yapılacak’ denildi. Uygulamanın temmuz ayında sona ermesi beklenirken, son haftalarda sürenin uzatılacağı açıklamaları yapıldı. Bu ihtimal de ev sahiplerini harekete geçirdi. Yapacağı zammın düşük kalabileceğini gören ev sahipleri, yeni kiraya vereceği evde fiyatları arttırdı, yani zammı kiracı gelmeden önden yapmış oldu. Kimi ev sahipleri bu dönemde kiraya vermek yerine beklemeye geçerken, uzun dönemli kiracısı olanlar gelirinin düşük kalması nedeniyle mülkünü satma yoluna gitti.

Zam sınırlamasının kiracıları mutlu ederken, mülk sahiplerini tedirgin ettiğini belirten Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, “Geçen yıl yüzde 25 zam sınırı geldi ve bir yıl olacak denildi. Son dönemde ise sürenin uzatılacağı yönünde açıklamalar var. Bu da piyasayı olumsuz etkiliyor aslında. Bu dönemde boş evi olup kiraya verecek olanlar ‘O zaman ben de ilk başta yüksek fiyatla veririm’ diyor. Yakın zamanda yaşanan bir kiralamadan örnek vereyim; Eski kiracı 3 bin 500 liradan oturuyordu, evden çıktı. Ev sahibi aslında evi 6 bin lira bandında kiraya verecekti ama 8 bin liraya yükseltti ve kiracı da buldu. Yani kira artış döneminde yapamayacağı zammı önceden yaptı. Şu an ev sahiplerinin yüzde 80’i bu bakış açısına sahip. Evinden eski kiracısı olan da satmak istiyor. Kiracının verdiği rakam çok düşük, evin değeri yüksek. O fiyatla satıp mevduat ya da başka yatırıma geçmek istiyorlar” diye konuştu.

Birçok ev sahibinin zam sınırına takılmamak içi evi boş tutma yoluna gittiğini söyleyerek kimi ev sahiplerinin de evini satmak istediğini belirten Gayrimenkul danışmanı ve emlak ofisi sahibi Sühran Aras, “Kira piyasasında yaşanan karmaşa insanları öyle rahatsız etti ki, artık satmak ve kurtulmak istiyorum diyorlar. Ama öte yandan kiracılı bir evin satışı da zor. Kiracılar ev sahiplerinden yüklü ödeme almadan evden çıkmıyor. Alıcı da kiracısız ev istiyor. Bu durumda aynı tip iki evde kiracılı olanın fiyatı boş eve kıyasla yüzde 20’ye kadar geriliyor” dedi.

Kira geliri ile geçinen ve evi boş tutamayan kesimin ise tahliye taahhüdü ile işlem yaptığını ifade eden Aras, hem ev sahibi hem de kiracıların haklı olduğu zorlu bir kira piyasası oluştuğunu dile getiren Aras, geçici düzenleme değil köklü bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu kaydederek “Bugünün piyasasında tahliye taahhüdü imzalamayan ev kiralayamaz hale geldi” şeklinde konuştu.

(Kaynak: Gülistan Okan – Hürriyet)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI