“Bitmiş konut stoku 1 yılda, inşa halindeki konut stoku da 2 yılda eriyecek”

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, yıllık yaklaşık 900 bin adet konut satışına ulaşılmasıyla birlikte bitmiş konut stokunun 1 yılda, inşa halindeki konut stokunun da 2 yılda eriyeceğini söyledi.

0
GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin

Gayrimenkul sektörünün sorunlarının başında “Finansman” geldiğine dikkat çeken Yetgin, “GYODER üyeleri ile yaptığımız anket ve istişarelerde kredi bulmada yaşanan zorluk, iç talepte oluşan daralma sonucu satışlarda yaşanan ciddi düşüşler ve fiyatlar öne çıktı. Bugün zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreç, ders alma ve geleceğe hazırlanma dönemi. Biliyoruz ki bu dönem kalıcı değil, geçici. Sektörün geleceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de yıllık yaklaşık 1 milyon 400 bin konutun el değiştirdiği ve 650 bin adet yeni konut ihtiyacının devam ettiğine dikkat çeken Yetgin, gayrimenkul ihtiyacının nüfus artışı oranında artmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Yıllık yaklaşık 900 bin adet konut satışına ulaşılmasıyla, bitmiş konut stoklarının 1 yılda, inşa halindeki konut stoklarının da 2 yılda eriyeceğini belirten GYODER Başkanı Yetgin, Emlak Katılım Bankası ile stok eritecek modeller üzerine çalıştıklarını belirterek yeni finansman modellerinin yıl sonuna kadar devreye gireceğini söyledi.

Sektörde oyunun kuralları değiştiğinin altını çizen GYODER Başkanı Doç Dr. Feyzullah Yetgin, “ne yapsam satarım” devrinin artık bittiğini, daha ölçülebilir, regüle bir piyasa üzerinden, arz tarafının da talep tarafının da farklı bir noktaya geldiğini ifade ederek “Ölçülebilir bir sistem kurulması, yani Türkiye’deki gayrimenkul piyasasının istatistiklerinin sağlanması, buna göre merkezi ve yerel otoritenin yeni işlerle ilgili imar planları ve ruhsat konusunda daha da bilinçlendiği, mevzuata bağlı kontrollü bir piyasa olması lazım.” diyerek açıklamalarına devam etti.

Talepte yavaşlama olduğunu belirten Yetgin, “Talep yok olmadı, buharlaşmadı. Bir yerde bekliyor. Çünkü mevduat faizi çok cazip. Ancak bu dönem geçici. Sektörün üretim noktasında tekrar hareketleneceğini düşünüyorum. 2 yıl sonrası için karamsar bir fotoğraf hayal etmiyorum. Faizler makul düzeye inip piyasa hareketlendiğinde ertelenen zamlar yapılacak. O nedenle alıcı için avantajlı bir dönemdeyiz. Ayrıca geçmişte de faizin yüksek olduğu zamanlar oldu. Bu dönemlerden tecrübe ettiğimiz gibi, birikimini faize değil konuta yatıranlar daha fazla kazandı” dedi.

Çalışılan modeller hakkında bilgiler veren GYODER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gürsel Öngören, iskanı alınmış sorunsuz konutlardan bir havuz oluşturulacağını, bu konutların yerli ve yabancı yatırımcılara tanıtılacağını söyleyerek “Yatırımcı menkulleşen sertifikaya yatırım yapacak. Gayrimenkul piyasası fonlanmış olacak. 3 ya da 6 ay aralıklarla da kâr dağıtılacak. İlk etapta iskanlı konutlar için havuz olurken, zaman içinde ipotekli konutlar için de farklı modeller devreye girecek. Stokların eritileceği model faiz değil kâr dağıtacağı için faize karşı olan kesimin ilgisini çekecek” şeklinde konuştu.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin