7 Temmuz 2022 Perşembe
Ana SayfaManşetBDDK, konut kredilerinde değer oranını değiştirdi..

BDDK, konut kredilerinde değer oranını değiştirdi..

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK); konut kredilerinde, kredi değer oranını değiştirdi.

BDDK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.”

Buna göre, birinci ve ikinci el konutlar, konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaşırken 10 milyon TL ve üzerinde değeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak.

1. el konut alımında; enerji sınıfı A olan ve değeri 2 milyon liranın altındaki evler için yüzde 90’a kadar kredi kullanılabilecek. Değeri 2 ile 5 milyon arasındaki evlerde bu oran yüzde 70 olarak belirlendi. 10 milyon liranın üzerinde ise bankalar kredi veremeyecek.

2. el konut alımında; enerji sınıfı A olan ve değeri 500 bin lira altındaki konutlarda yüzde 90’a kadar kredi imkânı tanındı. Değeri 500 bin ile 2 milyon lira arasındaki evlerde bu oran yüzde 70 olarak belirlendi. 5 ile 10 milyon arasındaki evler için en fazla 2.5 milyon kredi alınabilecek, 10 milyonun üzerinde ise kredi verilmeyecek.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
318 YAZI