“Başarılı sağlık sistemimiz, gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı getirdi”

0
Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 15 ekim perşembe günü açıkladığı konut satış istatistiklerine göre eylül ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 azalarak 136.744 adet olurken yılın ilk 9 aylık sürecinde el değiştiren konut sayısı da 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 34.18 gibi önemli bir oranda yükselerek 1.161.278 adet oldu. Eylül ayında yabancılara gerçekleştirilen konut sayısı yüzde 26.1 artışla 5.269 adet oldu.

TÜİK eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, salgın sürecinde başarılı olan sağlık sistemimizin sektöre yabancı yatırımcı getirdiğini söyledi.

Bahadır’ın açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, eylül ayında satışlar bir miktar düşse de ocak-eylül döneminde toplam yüzde 34.2 artış gösterdi. Faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesi, yatırımcı açısından en kritik noktayı oluşturuyor. Her kesimden yatırımcıyı bankalarla işbirliğine çağıran destek paketiyle rekor kıran satışların, yüzde 1’in altında faiz oranının devamlılığı sağlanarak, dengeli bir artış trendi yakalayacağına inanıyoruz. Düşük kredi kampanyası devam ederse ipotekli satışlar da tekrar artışa geçebilir. Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile artışa geçen yabancı yatırımcı oranı eylülde ciddi bir ivme kazandı. Uluslararası ticaretin kaldığı yerden devam etmesi, uçuşların başlamasıyla eylülde yabancı yatırımcı oranında yüzde 26.1’lik bir atış yaşandı. Mart ayından bu yana çok iyi organize edilmiş, topluma fayda sağlama esasına göre şekillenmiş sağlık sistemimiz, çok başarılı bir sınavdan geçti. Buradaki başarı, inşaat sektörüne yabancı yatırımcı getirdi. Uçuşların açılmasıyla birlikte planlanan yatırımlar gerçeğe dönüşüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da yurt dışında yabancı yatırımcıların sektörümüze yönelik yatırımlarında, bulundukları ülkelerden işlem yapabilmelerini sağlayarak yabancı sermaye akışını hızlandıracak. Türklerin yoğun yaşadığı ve Türkiye’den en fazla konut alan yabancıların ülkelerinde temsilcilik açılarak çok önemli bir adım atılacak. Dövizdeki hareketliliğin de etkisiyle yabancı yatırımcı, Türk inşaat sektörünü güvenilir ve katma değerli yatırım aracı olarak görüyor. Yılın kalan döneminde artışa geçen yabancı yatırımcı oranları, en çok konuştuğumuz konular arasında yer alacak. Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği olarak yabancı yatırımcıların sektörümüze yatırım yapmalarını kolaylaştıran her adımı destekliyoruz. Derneğin kurucu üyelerinden biri olarak ifade etmeliyim ki, yurtdışından Türkiye’ye nakit akışı sağlama konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu konunun çözüme ulaştırılması yabancı yatırımcı oranını daha da yukarılara taşıyabilir. Öte yandan azalan stoklar, yeniden masaya yatırılan proje planları da şirketlerin gündeminde olacak. Önümüzdeki yılı hedeflenen rakamlarla kapatarak yeni projelerle dolu bir yıla merhaba diyeceğiz.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin