Bakan Pekcan’dan yatırım çağrısı..

0
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

İhtisas serbest bölgelerine ilişkin yasal altyapı hazırlama çalışmalarının tamamlandığını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  yeni yatırım projelerinin değerlendirilmesine ve İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’nde faaliyet göstermek isteyen firmaların kabulüne başlandığını duyurarak orta yüksek ve yüksek teknolojili imalat, yazılım ve bilişim ürünü üretimi alanlarında ihracat odaklı faaliyet göstermek isteyen yerli ve yabancı firmaları, “ihtisas serbest bölgeleri”ne yatırıma davet etti.

İhtisas Serbest Bölgeleri Projesi’nin hayata geçirilmesi amacıyla 9 Haziran’da İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Bakan Pekcan, şu bilgileri verdi:

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ar-Ge yoğun, yüksek teknolojili veya katma değeri yüksek sektörlerde ihracat hedefiyle faaliyet gösterecek firmalara istihdam ve kira desteği sağlanmasının ve bu bölgeleri kuracak ana yatırımcılar olan kurucu ve işletici şirketlere, yatırım safhasında taahhüt ettikleri sabit yatırım tutarı için faiz veya kar payı desteği verilmesine imkan tanındı. Söz konusu karar, 1985 yılında Serbest Bölgeler Kanunu ile uygulamaya giren ülkemiz serbest bölgeciliğine de inovatif bir vizyon kazandırdı. İhtisas Serbest Bölgeleri Projesi’nin hayata geçirilmesinde ikinci olarak, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişiklik yapan 2846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı da 21 Ağustos’ta yayımlandı. Bu kararla da ihtisas serbest bölgelerinde yazılım ve bilişim sektörlerinde yapılacak yatırımlar ‘öncelikli yatırım’ konuları arasına alınarak, bunlara faiz desteği ve sigorta primi işveren hissesi desteği sağlandı.

İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Karar’ın uygulama usul ve esaslarına ilişkin genelgenin 9 Eylül’de yürürlüğe girdiğini belirten Pekcan, böylece ihtisas serbest bölgelerinde yapılabilecek faaliyetler, faaliyet ruhsatı müracaatında bulunma şartları, karar kapsamı desteklerden yararlanma şartları konularının düzenlendiğini ifade etti.

Gelinen aşamada, kira, nitelikli istihdam gibi nakit destekler ve vergi istisnaları gibi ilave teşviklerle birlikte, bürokrasinin azaltıldığı, tek durak hizmet sunumu imkanlarıyla donatılacak ihtisas serbest bölgelerinin yasal altyapısını hazırlama çalışmalarının tamamlandığının altını çizen Bakan Pekcan, şu değerlendirmede bulundu:

Sağlanan ilave teşviklerle birlikte ihtisas serbest bölgelerimizin yasal altyapı çalışmaları tamamlanırken yatırım projelerinin değerlendirilmesine ve İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’nde faaliyet göstermek isteyen firmaların kabulüne başlandı. Orta yüksek ve yüksek teknolojili imalat, yazılım ve bilişim ürünü üretimi alanlarında ihracat odaklı faaliyet göstermek isteyen yerli ve yabancı firmaları, ihtisas serbest bölgesine yatırım yapmaya davet ediyoruz. İhtisas serbest bölgelerimizde yatırım yapacak veya yeni ihtisas serbest bölgesi kurmak isteyen, işletmeye talip yerli ve yabancı şirketleri de projeleriyle birlikte bakanlığımıza davet ediyoruz.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin