Reklam
3 Aralık 2022 Cumartesi
Ana SayfaBölge RaporlarıAyvacık Tüneli, bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını yükseltti..

Ayvacık Tüneli, bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını yükseltti..

Çanakkale ve Balıkesir illerinin genelinde ev fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 200’e yakın, arsa fiyatlarında ise yüzde 150’ye yakın artış gösterdi. Marmara ve Ege bölgelerinin bağlantı yollarını rahatlatacak tünel yapımının yaz sonuna doğru bitmesi ile birlikte ev ve arsa fiyatlarının daha da değerlenmesi bekleniyor.

Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e ulaşım konusunda devamını oluşturan otoyollar bölgede büyük hareketlilik yarattı. Bu hareketlilik yazlık konut alırken ulaşım kıstasının başlıca tercih sebepleri arasında geldiğini kanıtlar nitelikte.

Ağustos ayında yapımının tamamlanması beklenen Ayvacık Tüneli ile Çanakkale bölgesinde satılık konut m2 fiyatları yüzde 173 yükselerek ortalama 15.625 TL oldu, arsa fiyatları ise yüzde 225 yükselerek 252 TL’den 820 TL’ye ulaştı. Tünelle birlikte ege sahili ana şaftının tamamı bölünmüş yol olmuş olacak. Güzergahın en yavaş ve tehlikeli kısmını güvenli hale getiren tünel sayesinde ulaşım daha da hızlanacak.

Çanakkale–İzmir yolunun önemli bir kısmını oluşturan Ayvacık-Küçükkuyu noktasında otoyolların ve tünellerin tamamlanması büyük bir turizm potansiyelini de beraberinde getiriyor.

Çanakkale köprüsünün devamı olan Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan karayolunun tamamlanmasıyla Ayvacık- Küçükkuyu güzergahının değerlenmeye devam edeceğini dile getiren Hepsiemlak’ın Müşteri İlişkileri ve Satış Direktörü Engin Sezer, yapılan yatırımlarla ev ve arsa fiyatlarının rekor seviyeye çıkması beklenen bölgenin yatırımcılardan yoğun ilgi gördüğünü vurguladı.

Sezer, açıklamalarını şu sözleriyle tamamladı:

“Trakya ve Batı Anadolu’dan Ege’ye mesafeyi 4 saat’e düşürerek ulaşımı hızlandıran ve güvenli hale getirilen Çanakkale Köprüsü, devamındaki otoyol ve tüneller bölgenin turizm, ticaret ve sosyoekonomik durumunu yukarıya taşıyacak. Site üzerinden yapılan araştırma verilerine baktığımızda sezonluk kiralık yazlıklar dışında da konut arayışının yoğunlaştığını görüyoruz. Bu durum bize bu bölgenin yaz ve kış konaklamak isteyenler için alternatif bir seçenek olduğunu gösteriyor. Bununla beraber bölge ticaret için de yatırım yapılacak önemli bir lokasyon halini aldı. Özellikle yabancı yatırımcı ilgisi hızla artıyor. Dolayısıyla bölgede ki mevcut yapılar ve yeni projeler için önemli bir yatırım potansiyeli oluşturacağını düşünüyoruz.”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
334 YAZI