23 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaManşetAntalya'da yüksek konut kiraları, memurları ve kalifiye personelleri göçe zorluyor!

Antalya’da yüksek konut kiraları, memurları ve kalifiye personelleri göçe zorluyor!

Antalya’da barınma sorunlarını çözemeyen kalifiye turizm çalışanları kenti terk etmeye, memurlar da daha uygun fiyatlı konutlar bulabilecekleri şehirlere tayinlerini istemeye başladılar.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırlanan “sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü” 2022 Kasım ayı raporuna göre, son bir yılda ülke genelindeki kiralar yüzde 166.4 oranında artarken, en yüksek artış yüzde 193.3 ile Antalya’da yaşandı. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ruslar’ın kente yoğun bir şekilde rağbet etmesi sonucu fiyatlar sert şekilde artınca, şehirde yaşayanların göçü de hızlandı.

Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, merkezde yaşayanların köylere göç ettiğini söylerken; DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ise, binlerce kalifiye turizm çalışanın önemli bir kısmının, ev sahiplerinin tahliye etmek istemesi nedeniyle kenti terk etmeye başladıkları söyledi.

Yahyaoğlu, açıklamalarında şunları söyledi:

“Antalya’daki turizm emekçileri ortalama 6-9 bin TL aralığında ücretlerle çalışıyor. Kira fiyatları ise en az 6-7 bin TL. Çok sayıda turizm işçisi yaşama ve barınma sorununu çözemedikleri için Antalya’yı terk etmek zorunda kaldı. Özellikle Alanya, Manavgat ve Kemer gibi turizmin daha yoğun olduğu yerlerde bu sayı daha fazla.”

Memurların daha uygun kiralar bulabilecekleri illere tayin istemeye başladıklarını; Antalya’ya gelmek isteyen memurların ise bütçelerini zorlayan kira bedelleri nedeniyle şehre gelmekten vazgeçtiği anlatan Büro Memur Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, “Antalya’da geçinemeyip, çocuğunu okutabilmek için çevre illere taşınmak isteyen memurlar, daha uygun fiyatlı bir ev arayışında. İl dışından Antalya’ya gelmek isteyen memurlar ise uygun fiyata ev bulamadığı için tayinden vazgeçiyor. Toplu taşıma ücretleri ya da işine kendi aracıyla gidenler için akaryakıt fiyatları memurun bütçesine olumsuz yansıyor. Tayini çıkmayanlar da şehir içinde biraz daha uygun fiyatlar bulabileceği ilçelere taşınmaya başladı” dedi.

PROJE BİLGİ FORMU

Önceki haber
Sonraki haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI