21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSektörden HaberlerAltan Elmas'tan yeni rekor açıklaması

Altan Elmas’tan yeni rekor açıklaması

Sur Yapı Yo?netim Kurulu Bas?kanı Altan Elmas, konut satışlarında yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artış olduğunu belirtti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Elmas, "Bu çok iyi bir rakam. Bu yüzde 7,5'lik büyümeyi yılın sonuna kadar muhafaza edebilirsek yılın sonunda 1 milyon 450 bin konut satış rakamına erişmiş oluruz. Bu da yeni bir rekor demektir." dedi.

Elmas, konut sektörünün geçen yılı 1 milyon 342 bin konut satışıyla rekorla kapattığını söyledi.

Bu yılın 4 ayında konut satışlarında artış kaydettiklerini bildiren Elmas, "Bu yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 civarında büyüme oldu. Bu çok iyi bir rakam. Bu yüzde 7,5'lik büyümeyi yılın sonuna kadar muhafaza edebilirsek yılın sonunda 1 milyon 450 bin konut satış rakamına erişmiş oluruz. Bu da yeni bir rekor demektir." ifadelerini kullandı.

Elmas, bu rakamların gerçekleşebilmesi için konut kredi faizlerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Şu anda bankaların uyguladığı konut kredi faizleri 0,90'lar seviyelerinde gidiyor. Bunun yıl sonuna kadar devam etmesini talep ediyoruz. Devam ederse biz de üretimlerimize aynı şekilde devam edeceğiz. Kampanyalar ve teşvik edici uygulamalarla pazarımızı büyütmeye gayret edeceğiz." diye konuştu.
Faizden taraf olmadıklarını dile getiren Elmas, insanların konuta, otomobile ve ihtiyaçlarına, yatırımcıların da sermayeye erişimi açısından, faizin sıfır olmasını her zaman desteklediklerini aktardı.
Elmas, mevcut şartlarda da bunun çok olanaklı olmadığını, kredi oranlarının mümkün olan en düşük seviyede tutularak insanların konuta erişebilmesini arzuladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
"İnsanların konut ihtiyacı var. İhtiyaç net, o konuda tereddüt söz konusu değil. Ülkemizde ihtiyacın üzerinde konut üretiliyor değil. Sadece insanların büyük kısmı konuta erişemiyor. Bunun için maliyetleri kontrol altına almak lazım. Arsa maliyetlerinin makul seviyelerde olması lazım. Bir de uzun vadeye yayılması lazım. Gençlerimizin 15-20 sene gibi konut kredilerine erişebilmelerini sağlamamız lazım. Bunun yolu faizleri düşürmekten geçiyor. Şu anda bu seviyelerle 10 yıl makul oluyor. 10 yılın üzerindeki krediler çok makul olmuyor. Bunu 20 yıl değilse bile 15 yıla çıkarabilsek biraz da 0,50'lere çekebilsek güzel olur. Firmalar olarak kredi oranlarını 0,45'lere çekebiliyoruz 120 ayda ama bunu 180 aya çıkaramıyoruz çünkü o zaman çok büyük kayıplar yaşıyoruz. Bankaların ve finans ortamının buna müsait olması lazım. Kredi oranlarını 0,50 ve altına çekebilirsek o zaman çok daha büyük bir kesimi konut edinebilir hale getireceğiz. Konut piyasası da daha çok canlanacak."
Altan Elmas, kentsel dönüşümün hızlanacağını, bu anlamda önlerinde yapacakları çok iş olduğunu sözlerine ekledi.

PROJE BİLGİ FORMU

Burak Öz
Burak Öz
İstanbul Matbaa Meslek Lisesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fotoğraf Bölümü önlisans, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik lisans, Marmara Üniversitesi Genel Gazetecilik yüksek lisans mezunu. 1990'larda öldürülen gazetecileri konu alan yüksek lisans tez çalışması var. Bugüne kadar Hürriyet (staj), BirGün, Karşı gazetelerinde ve çeşitli internet sitelerinde yüzlerce haberi imzalı ve imzasız şekilde yer aldı. Sarı Basın Kartı taşıma hakkını yaklaşık 10 yıl önce kazandı. Orta düzey İngilizce, 10 parmak F klavye, Photoshop bilgisine sahip.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI