25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaEditörün SeçtikleriAkyapı'nın sanayi konseptli "Ticarethane" projeleri satışa sunuldu..

Akyapı’nın sanayi konseptli “Ticarethane” projeleri satışa sunuldu..

25 yıllık tecrübesi ile konut, villa, sanayi yapıları, iş ve yaşam merkezleri projelerini tasarlayıp alnının akıyla hayata geçiren Akyapı, 25 milyar lira yatırım değerine sahip projesini 6 haziran 2023 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısıyla yatırımcılara ve sektör temsilcilerine tanıttı. Toplamda 21 bin kişilik istihdam sağlayacak olan Ticarethane Hadımköy, Ticarethane Başakşehir, Ticarethane Dudullu ve Ticarethane Metkap projeleri; ülke ekonomisine yılda yaklaşık 11 milyar TL katkı yapacak.

Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel ve Mahmut Asmalı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısı ile yeni konsept sanayi projelerinin tanıtımı yapıldı ve ön satışlar başladı. Bu 4 yatırımda yaklaşık 600 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 1.387 adet bağımsız bölüm yer alacak.

Basın toplantısında konuşan Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Eş Başkanı Mahmut Asmalı, yaşanan seçim süreci ve deprem felaketlerine rağmen Türkiye ekonomisinin büyümesini sürdürdüğünü ifade ederek, “Şimdi Türkiye Yüzyılı’nda ülkemiz için hep beraber üretmeye devam etme zamanı. Biz de Akyapı olarak ekonomimize ve istihdama çok ciddi katkılar sağlayacak yeni projelerimizi hemen devreye alıyoruz. Ticarethane projelerimiz ile yaklaşık 21 bin kişiye istihdam sağlanmasını planlıyoruz. 4 büyük projemiz ile ülkemiz ekonomisine yılda yaklaşık 11 Milyar TL katkıda bulunmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Mahmur Asmalı, konuşmasında şunları söyledi:

“1998 yılında değerli arkadaşım Hüseyin DİNÇEL ile AKYAPI çatısı altında çıktığımız bu yolda alnımızın akıyla 25 yılı geride bıraktık.

Çeyrek asırda edindiğimiz tecrübemiz ve deneyimli kadromuzla konut, villa, iş merkezi, ofis, alışveriş ve yaşam merkezi, üretim, sanayi ve lojistik merkezleri gibi gayrimenkulün her alanında projeler tasarlayıp hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Modern mimari ile inşa ettiğimiz kaliteli mekanlarla, şehirlerin dönüşümüne de büyük bir katkı sunuyoruz.

Bugüne kadar Laleşehir Konakları, AirportHill, Bahçetepe İstanbul, Seyran Şehir, Beyzade Konağı, Park Mavera 1, Park Mavera 2, Mavera Comfort, Mavera Homes, Mavera Residence, Mavera Villaları gibi şehre değer katan konut ve villa projeleri ile;

Metro 34, Plaza 34, Başakşehir Ticaret ve Eğitim Portalı, TEM 34 İkitelli, TEM 34 Esenyurt, TEM 34 Ekspres, TEM 34 Tahtakale, En Plaza gibi önemli ticari ve iş merkezi projelerini tamamladık.

Ülkemizin deprem izolatörlü ilk ve tek toplu konut projesi olan Mavera Comfort’u Makro İnşaat’la birlikte hayata geçirdik ve teslimlerine devam ediyoruz.

Son 2 yıl içinde sizlerle;az katlı mimarinin en modern örneklerinden biri olan, 509 daire ve 148 ticari alandan oluşan Ümraniye’deki Limonlu Bahçe Konakları ve Büyükçekmece’deki göl ve deniz manzaralı 126 özel villadan oluşan Big Country projelerimiz için bir araya gelmiştik. Bu projelerimizde satış ve inşa faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. “Her geçen gün artan tecrübemizle yüksek kaliteli yaşam alanları inşa ediyor ve bunlara yenilerini eklemeye hızla devam ediyoruz.” diyoruz.

Bugün de ülkemizin ekonomisine, üretim ve istihdamına -az sonra açıklayacağım- çok önemli katkılar sunacak, sanayi konseptli yeni proje zincirimiz olan “TİCARETHANE”leri tanıtmak için bir araya geldik…

Daha önce İstanbul’un farklı lokasyonlarında hayata geçirdiğimiz TEM 34 projelerimizin ardından; büyüyen ve yatırımlarına devam eden AKYAPI’nın 25. yıl vizyonu doğrultusunda, çok daha büyük ölçekte projeler zinciri olan ve Türkiye çapında geliştirmeye devam edeceğimiz “TİCARETHANE”leri sizlere sunuyoruz.

Projelerimiz İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli ve yüksek üretim kapasitesi ile istihdam gücüne sahip lokasyonlarında yer alıyor: Ticarethane Hadımköy, Ticarethane Başakşehir, Ticarethane Dudullu ve Ticarethane METKAP.

Değerli Misafirlerimiz;

Hepinizin yakından takip ettiği gibi, ülkemizde bir seçim sürecini geride bıraktık. Seçimlerde Türk milleti istikrardan yana iradesini açık ve net bir şekilde ortaya koydu. Seçim sonuçları açıklandığında “Şimdi Türkiye Yüzyılı’nda güçlü Türkiye idealiyle hep birlikte çalışmaya, ülkemiz için hep beraber üretmeye devam edeceğiz. Yeni yüzyıl, Büyük Türkiye’nin yüzyılıdır. Yeni yüzyıl, istiklal ve istikbalin yüzyılıdır” değerlendirmesini yapmıştım.

Ardından ülkemizin ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Şubat ayında hepimizin yüreğini yakan deprem felaketinin yıkıcı etkisine rağmen Türkiye ekonomisi büyümesini sürdürdü. Türkiye’nin pozitif büyüme eğilimi üst üste 11’inci çeyreğe ulaştı. İlk 3 ayda yüzde 4’le beklentilerin üzerinde büyüyen ekonomide iç tüketim ile inşaatın gösterdiği performans etkili oldu. Depremden sonra bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için artan kamu yatırımları ve inşaat sektöründeki hareketlenme büyümeyi sırtladı.

Yaşanan tüm seçim süreci ve deprem felaketlerine rağmen Türkiye büyümeyi sürdürüyor. İnşaat sektöründe son dönemde arz açısından bir durgunluk hakimdi. Rekor kıran inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle, sektörün yatırım iştahında bir miktar azalma oldu. Yeni ruhsat alımları oldukça geriledi ve konut arzı da azaldı. Bu ortamda konut fiyatlarındaki yükseliş de devam etti. Kredi kullanımındaki düzenlemeler de eklenince konut satışlarında yılbaşından bu yana bir düşüş yaşıyoruz. Ancak görüyoruz ki buna rağmen talep çok canlı. Bunu hükümetin açıkladığı İlk Evim İlk İşyerim, Yeni Evim gibi kampanyalara gelen talepte görebiliyoruz. Aynı talep, üretim projeleri içinde geçerli.

Küresel düzeyde ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerin devam edeceğinin tahmin edildiği önümüzdeki döneme ilişkin Türkiye, “güvenli liman” olma niteliğini sürdürecek ve #TürkiyeYüzyılı’nda da dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansı yakalayacaktır.

Şimdi Türkiye Yüzyılı’nda ülkemiz için hep beraber üretmeye devam etme zamanı.

Biz de AKYAPI olarak ekonomimize ve istihdama çok ciddi katkılar sağlayacak yeni projelerimizi hemen devreye alıyoruz. Ticarethane Hadımköy, Ticarethane Başakşehir, Ticarethane Dudullu ve Ticarethane Metkap projelerimizin toplam yatırım değeri 25 Milyar TL. Burada çok ciddi bir yatırımdan söz ediyoruz. Bu 4 projemizde yaklaşık 600 bin metrekare inşaat alanı ve 1.387 adet bağımsız bölüm/dükkan yer alıyor.

Gelelim bu projelerin oluşturacağı ekonomik değere…

TİCARETHANE projelerimizde yaklaşık 21 bin kişiye istihdam sağlanmasını planlıyoruz. 4 büyük projemiz ile ülkemiz ekonomisine -bugünün rakamlarıyla- yılda yaklaşık 11 milyar TL katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Bu bahsettiğim değerlerden istihdam edilecek kişi rakamları, daha önce bitirip teslim ettiğimiz       TEM 34 projelerimizin verilerinin ; ülke ekonomimize olan katkılarda belirttiğim rakamlar ise OSB verilerinin yeni projelerimize uyarlanmış halidir.

TİCARETHANE projelerimizden daha önce hayata geçirdiğimiz toplam 5 farklı TEM 34 projemizde;723 bağımsız bölüm yer almış, toplam inşaat alanı ise 390 bin 648 metrekare olmuştur. TEM 34 projelerimizde istihdam sağlanan kişi sayısı yaklaşık 11 bin kişidir.. TEM 34 projelerinin bugüne kadar Büyük Türkiye ekonomisine sağladığı katkı ise yıllık bazda yaklaşık 6 Milyar TL olmuştur ve katkı sunmaya da devam etmektedir.

AKYAPI olarak bugüne kadar 3 buçuk milyon metrekarenin üzerinde inşaatı, alnımızın akıyla hayata geçirdik. TİCARETHANE projelerimizle birlikte bu rakam yaklaşık 4 Milyon metrekare inşaat alanına ulaşmış olacak.

Ekonomiye katkılarımızı arttırmak için yeni projeleri hayata geçirmeye, hep daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğimizi vurgulamak isterim.

Değerli Misafirlerimiz,

Depolama ve lojistik avantajları ile özellikle doğru lokasyonlara konumlandırdığımız TİCARETHANE konseptli sanayi projelerimizin yoğun talep göreceğini ön görüyoruz.

Projelerimizin tüm detaylarını paylaşması için sözü değerli ortağım Hüseyin DİNÇEL’e bırakıyorum.

Hepinize teşekkür ederim.”

Hüseyin Dinçel ve Mahmut Asmalı

Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel de basın toplantısında Ticarethane konseptli projelerin detaylarını paylaştı. İstanbul’un en önemli lojistik ve üretim merkezlerinde bulunan projelerin, son teknolojiye sahip alanlarda işini büyütmek isteyen firmalara ve yatırımcılara hitap ettiğini anlatan Dinçel, imalathane, teknik alan, depo, donanımlı otopark ve nitelikli dükkan gibi bölümleri bulunduğunu, her ihtiyaca uygun, modern ve donanımlı sanayi merkezleri inşa etme vizyonunu hayata geçirdiklerini belirtti.

Hüseyin Dinçel, konuşmasında şunları söyledi:

“Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirlerimiz,

İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli sanayi ve üretim merkezlerinde bulunacak; işinize ve yatırımlarınıza değer katacak ve yeni ticari konseptimiz olan TİCARETHANE projelerimizin lansman toplantısına hepiniz hoşgeldiniz.

Her kata ve her bağımsız bölümün önüne tırların girebildiği, modern ve kazançlı ticaret merkezleri fikri ile tasarlanan TİCARETHANE projelerimiz; her sektörden şirketlerin, imalathanelerin, mağazaların ve yatırımcıların bütün ihtiyaçlarını, sadece günümüz koşulları ile değil; gelecekte de aynı verimlilikle kullanabilmesine olanak sağlaması, ülkemizin sanayisine olan katkısı ve oluşturacağı yüksek istihdam gücü ile ön plana çıkıyor.

Günümüzün bütün ihtiyaçlarına cevap vermekte, en son teknoloji ve olanaklarla yapılan imalathane, teknik alan, depo, donanımlı otopark ve nitelikli dükkan gibi bölümleri bulunan, ticaretle uğraşanların işlerini en sağlıklı biçimde yapabilmeleri için tasarlanan projelerimiz;yatırımcısının iş hacmi ne olursa olsun; dükkan, depo veya mağaza tipleriyle her ihtiyacını karşılayacak nitelikte.

8 metreye ulaşan tavan yüksekliği, geniş sirkülasyon alanları, her kata tır girişi, güçlü taşıma kapasitesi, geniş kolon aralıkları, özel teknik alanları, her imalathaneye özel şaftları, yüksek elektrik gücü sağlayabilmesi, elektrikli araçlar için şarj istasyonu, her bağımsız bölüme özel otopark gibi pek çok özelliği bir arada sağlayan TİCARETHANE projelerimizin her biri, işini büyütmek isteyenlere büyük fırsatlar sunacak.

TİCARETHANE projelerimizin toplam yatırım değerinin bugünkü rakamlarla 25 milyar TL olduğunu belirtmiştik. Projeler özelinde bakacak olursak; Ticarethane Hadımköy projemiz 6 buçuk milyar TL, Ticarethane Başakşehir projemiz 1 buçuk milyar TL, , Ticarethane Dudullu projemiz 14 milyar TL, Ticarethane Metkap projemiz ise 3 milyar TL yatırım değerine sahip. Toplam inşaat alanı 597 bin 602 metrekare olan bu 4 projemizde toplam arsa alanı 150 bin 319 metrekare olurken, toplamda 1.387 adet bağımsız bölüm/dükkan yer almaktadır.

Değerli Misafirlerimiz,

Ortak özelliklerini saydığım bu projelerimizi şimdi tek tek tanıyalım:

TİCARETHANE HADIMKÖY projemiz, adından da anlaşılacağı gibi Hadımköy Sanayi bölgesinde; Hadımköy yolu ana caddesi üzerinde sanayinin ve ticaretin merkezi konumunda yer alıyor. Projemizde 479 adet bağımsız bölüm yer alıyor ve toplam 208 bin 816 metrekare inşaat alanına sahip. 115 metrekareden başlayıp, ihtiyaca göre 34 bin 500 metrekareye kadar birleştirilebilme özellikleri ile her ihtiyaca uygun büyük metrekareler sunan bu projemiz, iki bloktan oluşuyor ve bu iki blok birbirine sirkülasyon sistemi ile bağlanıyor.

TİCARETHANE BAŞAKŞEHİR projemiz yine adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan ve yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı başında yer alıyor. Projemizde 135 adet bağımsız bölüm bulunuyor ve toplam 54 bin 231 metrekare inşaat alanına sahip. Bağımsız bölüm büyüklükleri 35 metrekareden başlıyor, 11 bin 120 metrekareye kadar birleştirilebilme özellikleri ile her ihtiyaca uygun büyük metrekareler sunuluyor.

TİCARETHANE DUDULLU projemiz de yineTürkiye’nin en önemli üretim üslerinden biri olan ve kooperatifleri, fabrika alanları ve bağımsız firmalarıyla yıllık 50 Milyar TL’yi aşan ihracat rakamıyla Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nin merkezinde yer alıyor. Bu projemizin arsasının en önemli özelliği Dudullu Organize sanayi bölgesi içerisindeki tek özel şahıs parseli olması ve metro istasyonunun projede parselimizin içerisinde olması. Bu projemizde 636 adet bağımsız bölüm yer alıyor. Büyüklükleri 80 metrekareden başlıyor, 47 bin 985 metrekareye kadar birleştirilebilme özellikleri ile yine her ihtiyaca uygun metrekareler sunuluyor. Projemiz, üç bloktan oluşuyor ve tüm bloklar her katta birbirine sirkülasyon sistemi ve köprüler ile bağlı.

TİCARETHANE METKAP projemiz de yine Hadımköy Sanayi bölgesinde konumlanıyor. 137 adet bağımsız bölümün yer aldığı projemizde, dükkanların büyüklükleri 67 metrekareden başlıyor, ihtiyaca göre 14 bin metrekareye kadar birleştirilebiliyor. İki bloktan oluşan projemizde iki blok da birbirine sirkülasyon sistemi ile bağlı. TİCARETHANE konseptimizde yer alan bu projenin en ayırt edici özelliği; metal ve plastik kaplamacılar sektörüne özel mimari ve teknoloji ile dizayn edilmiş olması. Ticarethane METKAP’ı geliştirirken ‘kendi arıtma tesisi içinde olan’, en son teknoloji ile donatılmış, çevre dostu bir sanayi projesi planladık. 7 gün/24 saat hizmet verecek bu arıtma tesisi sayesinde günde 5.000 metreküpe kadar ağır metal içeren atık suyu kendi tesisimizde arıtmış olacağız. Böylece projede yer alan ve ağır kimyasallarla üretim yapan firmalar, yasal zorunluluğu bulunan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporuna başvurduklarında işletme ruhsatını kolaylıkla alabilecekler.

Değerli Misafirlerimiz;

İşinize güç, ticaretinize değer katacak bu projelerimiz, aynı zamanda yüksek prim potansiyeli de barındırıyor. AKYAPI olarak bugüne kadar bize güvenen, yatırım yapan tüm müşterilerimize, ortalamanın çok üstünde kazanç sağladık. 25 yıl içinde ilk evini alan, ilk işyerini açan, işini büyüten veya yatırımını bizimle değerlendiren binlerce müşterimizin güvendiği firma haline geldik. Projelerimize yatırım yapan yatırımcılarımızın ve müşterilerimizin ne derece kazançlı olduklarını anlatmak açısından  teslim sürecine devam ettiğimiz ve Türkiye’nin ilk ve şu anda tek deprem izolatörlü projesi olan Mavera Comfort’ın başlangıç ve teslim rakamlarından dolar bazında bahsetmek istiyorum. Mavera Comfort projemizin satışına başladığımız Mayıs 2020 tarihinde 4+1 dairemizi 1.200.000 TL’ye yani o günkü kur ile (1$=6,82 TL) çevirirsek 176.000 $’a satmışız. Aradan geçen 36 ayda ise şu an teslim sürecinde aynı dairenin 2.el satış değerinin 14.000.000 TL olduğunu görüyoruz.Bugünkü dolar kuruna çevirirsek (1$=21,14 TL) bu dairenin 662.250 $’a satışı yapılmaktadır. Projemizin başlangıcı ile teslimi arasında bir dairenin kazancı -dikkatinizi çekerim $ bazında % 377 olmuştur.

Bugüne kadar tüm inşaatlarımızı ve projelerimizi alnımızın akıyla hayata geçirdik. Yatırımcılarına yine büyük kazanç elde etmesini sağlayacak bu projelerimiz, bize güvenen müşterilerimizin hem işlerini büyütecek; hem de birer yatırım aracı olacak. Bir süredir taleplerini topladığımız ve müşterilerimizden çok değerli dönüşler aldığımız bu projeleri bugün itibarıyla ön satışa açıyoruz.

Sektörümüze ve yatırımcılarına hayırlı olmasını dileyerek hepinize teşekkür ediyorum.”


Hüseyin Dinçel ve Mahmut Asmalı

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI