Afet politikaları Kartal’da sınıfta kaldı!

0

6 şubatta Kartal’da durduğu yerde yıkılan! bina, beklenen depremde yaşanabilecek felaketin ne kadar ciddi boyutlara ulaşabileceğini göstermesinin yanı sıra tüm imkanların müsait olmasına karşın enkaz kaldırma çalışmalarında görülen yetersizlikleri de gözler önüne serdi.

Türkiye’deki yapıların yüzde 70’inin kaçak ya da kurallara aykırı bir şekilde yapıldığını ifade  eden TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu; Kartal’da kendi kendine yıkılan binanın bu durumun tipik örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Kartal’daki bina ve benzeri yapıların zaten ruhsatlı olduğu durumda dahi yeterli teknik hizmet almadıkları için sağlamlığı tartışmalıdır diyerek sözlerine devam eden Muhçu; 3 kat ilave yapılmasından sonra ortada afete ve yıkılmaya hazır bir bina inşa edildiği anlaşıldığını söyledi.

Kartal’da yaşanan yıkımın üzerinden 2 günden fazla zaman geçmiş olmasına rağmen enkaz altında kalan insanların kurtarma çalışmalarının devamına ve enkazın tamamen kaldırılamamasına dikkat çeken Muhçu; “Bir bina için kurtarma çalışmalarını beceremeyen kamu yönetiminin deprem sırasında kentlerin, binaların yerle bir olduğu koşullarda bunu sağlayamayacağı çok açıktır. Afet politikaları yeniden gözden geçirilmeli” dedi.

6 şubatta saat 16.42 itibarıyla çöken binanın arama kurtarma çalışmaları 10 şubat pazar günü saat 14.30 itibarıyla resmi olarak tamamlandı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin