Adnan Polat: “Akıllı olan şu dönemde gayrimenkule yönelir”

0

İnşaat sektöründe şu anda en büyük problemin nakit dengesinin bozulması olduğunu, bunun için bu işi ciddi olarak yapan firmalara muhakkak bankaların destek vermesi gerektiğini, aksi takdirde bankaların elinde çok sayıda gayrimenkulün yarım kalabileceğine dikkat çeken Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat konut alıcılarına seslenerek “100 liralık değeri olan bir mal 50 liraya satılıyor. Akıllı olan; şu dönemde ihtiyacı varsa veya yatırım yapacaksa gayrimenkule yönelir.” dedi.

Anadolu Ajansı’na bir açıklama yapan Polat; 2018 yılını değerlendirdi, 2019’dan beklentilerini açıkladı.

2019’da hedeflenen ciro 2.9 milyar TL

Holding olarak 2018 yılı için konan hedefleri yakaladıklarını, bazı şirketlerde hedeflerin üzerine de çıktıklarını kaydeden Adnan Polat; sanayi ürün ihracatı ve turizm gelirleri ağırlıkta olmak üzere bu yılı grup olarak 2.4 milyar liralık ciroyla kapatacaklarını, 2019 yılı ciro hedeflerinin ise enflasyonu da dikkate alarak yaklaşık yüzde 21’lik büyümeyle birlikte 2.9 milyar lira olduğunu söyledi.

“2019’da başladığımız işleri bitirmeye çalışacağız”

Yenilenebilir enerji yatırımlarına yurt içinde ve yurt dışında devam ettiklerini belirten Polat; rüzgar enerjisinde 7 farklı sahada kazandıkları 462.9 megavatlık kapasite için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek bunun aşağı yukarı 500 milyon dolarlık bir yatırım demek olduğunu söyledi. Şu anda ellerinde lisansları olan 200 megavatlık bir kapasiteleri olduğuna dikkat çeken Polat; bununla birlikte 2019’da enerjide toplam 700 milyon dolarlık bir yatırım planladıklarını dile getirdi.

“Piyalepaşa İstanbul projesi 2020 yılında tamamen bitirilmiş olacak”

2018 yılı içinde Piyalepaşa İstanbul’da 410 daireyi teslim ettiklerini söyleyen Polat; 2019’da Piyalepaşa İstanbul projesinin ilk iki etabı olmak üzere konut kısmını tamamen bitirmeyi, üçüncü etabın da 2020’de tamamlanmasını planladıklarını belirtti.

“Bankaların eline çok sayıda yarım kalmış gayrimenkul kalabilir!”

2018’in gayrimenkul sektöründe beklentilerin altında bir yıl olarak kapandığını anımsatan Polat; bütün olumsuzluklara rağmen gayrimenkulde konut satışı açısından bir önceki yıl ile hemen hemen aynı rakamlara ulaşılacağını ya da bu rakamların çok az gerisinde kalınabileceğini söyledi.

Ancak esas sorunun bu olmadığına dikkat çeken Adnan Polat, “Son 5-6 ayda satışların azalması ve nakit akış dengesinin bozulması, gayrimenkul sektörünü zorladı. Bütün inşaat sektöründeki en büyük problem şu anda nakit dengesinin ve gelir ve gider dengesinin bozulması. Bunun için bu işi ciddi olarak yapan firmalara muhakkak ki bankaların destek vermesi lazım. Yoksa bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir.” uyarısında bulundu.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin