7 Temmuz 2022 Perşembe
Ana SayfaManşet60 bin şantiyede işler durdu!

60 bin şantiyede işler durdu!

Son 1 yılda çimentoya gelen fahiş zamları protesto etmek ve üreticilerin fiyatlarda indirim yapmaları amacıyla İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından 9 eylülde başlatılan ve 24 eylüle kadar devam edecek inşaatları durdurma eylemine ülke genelinde 60 bin şantiyenin katıldığı açıklandı.

Çimentoya gelen zamların enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmanın çok üstünde olduğunu, yaşanan yüksek zamların vatandaşı, kentsel dönüşümü, ucuza konut erişimini, istihdamı olumsuz etkilediğini belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, şantiyelerde başlattıkları iş durdurma eylemi ile ilgili şunları söyledi:

“2 Eylül’de yaptığımız toplantı ile boykot kararımızı açıklamıştık, 9 Eylül itibarıyla da başladık. 40’ın üzerinde dernek eyleme katıldı. Üyelerimizin yaklaşık 100 bin şantiyesi var ve 60 bininde iş durdu. Fiyatlarda bir gerileme olmaması durumunda yeni boykot kararları gündeme gelecek. Geçen yıl 150 lira olan çimentonun ton fiyatı 400-450 liraya geldi. Sektör olarak beklentimiz bunun 280-300 lira seviyesinde olması.

Fiyatlardaki bu kabul edilemez artışın nedeni ihracat değil. Bugün çimento üreticileri iç piyasaya pahalı ürün vermek için üretim kapasitelerini tam olarak kullanmıyorlar”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
318 YAZI