5 büyük şehirde güncel gayrimenkul raporu

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da aralık 2017 tarihi itibarıyla gayrimenkul yatırımları değerlendirme verileri haberimizde..

0

İstanbul; ekim şokunu atlatıp toparlanmaya başladı

Ekim ayında ortalama konut metrekare satış fiyatları 4.778 TL’den 4.690 TL’ye düşen düşen İstanbul’da konut fiyatları kasım ayında yeniden 4.755 TL’ye çıkarak toparlanmaya başladı. İstanbul’da son 12 aylık süre içinde konut fiyatları ortalama yüzde 7 artış göstermesine karşılık enflasyonun gerisinde kaldı.

Kasım ayında İstanbul’da en fazla değer artışının görüldüğü ilçeler yüzde 7.4 ile Çatalca, yüzde 5.3 ile Şile ve yüzde 4.7 ile Sancaktepe ilçeleri olurken İstanbul’da fiyatların düştüğü ilçeler de vardı. Bu ilçeler arasında en fazla düşüş yüzde 3.7 ile Sultanbeyli’de görülürken bu ilçeyi yüzde 3.5 ile Zeytinburnu ve yüzde 2.5 ile Başakşehir izledi.

Konutlarda en kısa geri dönüş süresi (amortisman süresi) 14 yıl ile Gaziosmanpaşa’da görülürken yatırım verimliliği açısından bu ilçeyi 15 yıl ile Sancaktepe ve 16 sene ile Esenyurt izledi.

Ankara’da da konut fiyatlarındaki artış enflasyonun altında kaldı

Başkent’te son 1 yıl için konut ortalama metrekare satış fiyatları yüzde 5 artışla 1.750 TL’den 1.830 TL çıkmasına karşılık bu artış oranı yıllık enflasyonun gerisinde kaldı.

Kasım ayında Ankara’da en yüksek artış yüzde 4.4 ile Gölbaşı İlçesinde görülürken bu ilçeyi yüzde 2 ile Etimesgut ve yüzde 1.5 ile Keçiören izledi. Ankara’da fiyatların düştüğü sadece 2 ilçe oldu. Bunlar yüzde 2.8’lik düşüşle Çubuk ve yüzde 0.1’lik düşüşle Çankaya oldu.

Ankara’da konut geri dönüş sürelerinde en iyi ilk 3 ilçe ise 18 yıl ile Mamak ve 19 yıl ile Altındağ ve Keçiören ilçelerinde görüldü.

İzmir’de artış trendi devam ediyor

İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatlrı düzenli olarak artmaya devam ediyor. Son 1 yılda ortalama konut fiyatları yüzde 16’lık bir artış göstererek 2.789 TL’ye geldi. İzmir’de kasım ayında en çok artışlar yüzde 6.7 ile Bayraklı, yüzde 3.9 ile Menemen ve yüzde 3.8 ile Balçova’da görülürken Bergama’da kası ayında ortalama metrekare satış fiyatları yüzde 6.7 düşüş gösterdi.

Konut amortisman sürelerinde en iyi performansı gösteren 3 ilçe ise 16 sene ile Konak, 17 sene ile Foça ve 18 sene ile Çiğli oldu.

Son 1 yılın artış rekoru Bursa’da

Bursa’da ortalama konut metrekare satış fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 18 artarak 1.981 TL’ye çıktı. Kasım ayında en yüksek artışın kaydedildiği ilçeler sırasıyla yüzde 4.3 ile Kestel ve Gemlik ile yüzde 1.3 ile Gürsu’da görüldü. Bursa’da kasım ayında sadece Yıldırım ilçesinde konut fiyatları yüzde 1.1 düşüş gösterdi.

Konut geri dönüş sürelerinde en iyi ilk 3 ilçe ise 17 yıl ile Osmangazi, 18 yıl ile Nilüfer ve 20 yıl ile Yıldırım oldu.

Antalya’da fiyatlar düşmeye devam ediyor

Antalya’da haziran ayında başlayan düşüş devam ediyor. Şehirde ortalama metrekare satış fiyatları 1.941 TL’ye kadar gerilemiş durumda. Kasım ayında artış yaşanan ilk 3 ilçede Kemer yüzde 4.8 ile başı çekerken Alanya’da yüzde 1.7 ve Konyaaltı’nda da yüzde 1.3’lük artış kaydedildi. Kasım ayında düşüş gösteren ilçeler ise yüzde 4.3 ile Aksu, yüzde 3.8 ile Döşemealtı ve yüzde 0.2 ile Kepez oldu.

Ortalama geri dönüş sürelerinde ise Kepez ve Döşemealtı 16 yıl ile başı çekerken bu ilçeleri 19 sene ile Konyaaltı izledi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin