350 Stad Kaplayacak Atıklar Geri Dönüştürülmeli

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaatlardan çıkan molozlarda geri dönüşüm yapılmadığı sürece 350 adet Arena Stadı’na ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Afet Riski Altındaki Alanların dönüştürülmesi meclis gündeminde yasalaşmayı beklerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. Binalardan çıkacak hafriyat ve molozları dönüştürmek için proje çalışmaları yapan bakanlık tüm yıkılan binaların kalıntılarını doğaya zarar vermeyecek şekilde geri dönüştürmek istiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "sıfır artık" parolası ile yola çıktıklarını belirterek yıkılacak bina içindeki her şeyi geri kazanmak istediklerini söyledi.  Yıkılan binalardan elde edilen betonu daha çok dolgu malzemesi olarak kullanacaklarını belirten Bayraktar, “ Yıkım teknolojisi çok ciddi gelişti. Yıkılan binalardan ne malzeme kullanabiliyorsak kullanacağız” dedi.

Bakanlık projeyle,  enkazlardan ortaya çıkacak ahşap, alüminyum ve PVC yapımlı kapı ve pencereler, demir ve çelik malzemeler, bakır kablolar, tesisat malzemeleri, kiremit ve ahşap malzemeleri yerinde kolayca ayrıştırıp tekrar yapı sektörüne kazandırmayı isterken geri kalan molozları ise  özel kurulacak geri dönüşüm tesislerinde işleyip düşük kaliteli beton ve çimento haline getirecek. Bakanlık daha sonra bunları başta kaldırım taşı olmak üzere yolaltı dolgu malzemesi, tretuar ve park taşı olarak kullanacak.

Bakanlığın ilk hedefi başta Hollanda olmak üzere taş açısından zengin olmayan ülkelerden bulunan gelişmiş beton kırma teknolojisini Türkiye'ye kazandırmak olacak.  Yapılacak geri dönüşüm çalışmasıyla bakanlık büyükşehir belediyelerinin dolgu malzemelerine ve düşük kaliteli betonlara harcadığı milyonlarca liradan tasarruf etmelerini sağlayacak.

Türkiye genelinde 7 milyon binanın elden geçeceğini belirten bakanlık geri dönüşümün yapılmaması halinde inşaatlardan çıkan molozların nakledilmesi için 30 milyon ağır tonajlı nakliye aracına ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Bakanlık ayrıca inşaat ve yıkıntı artıklarının bir stadyuma biriktirilmek istenmesi halinde 350 adet  Arena Stadı'na ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

milliyet
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin