2019’un 3. çeyreği itibarıyla Perakende Pazarına bakış..

Ticari gayrimenkul danışmanlık pazarının küresel liderlerinden Cushman & Wakefield’in perakende sektörün yönelik hazırladığı ‘Türkiye Pazar Analizleri Üçüncü Çeyrek Raporu’, ekonomik olarak toparlanma sürecine girildiğinin sinyallerini verdi.

0

Genel Bakış

AYD/Akademetre’nin alışveriş merkezlerine ilişkin verdiği perakende verilerine göre, 2019 Ağustos ayında ciro endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %7.8 artmıştır ancak endeks artışı, tatil sezonunun şehir dışında geçirilmesinin de etkisiyle aynı dönemde kaydedilen %15.01 enflasyon oranının neredeyse yarı seviyesinde kalmıştır. Kategoriler bazında en yüksek artışlar, %17.8 ile yiyecek ve içecek kategorisinde gerçekleşirken, Temmuz 2019’da %22.5 artış ile ilk sırada yer alan ayakkabı kategorisi, Ağustos 2019’da %15.6 artış oranı ile ikinci sırada yerini almıştır. Bunun yanı sıra her iki kategori de aynı dönemde kaydedilen enflasyonun üzerinde seyretmiştir. Ek olarak, ziyaret sayısı endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.7 gerilerken, bir önceki çeyrekle aynı seviyede kaydedilmiştir.

Kullanıcı Odağı

Perakende faaliyetleri başlıca döviz kurunda devam eden dalgalanmalardan ötürü düşük seyretmeye devam etse de, bir önceki çeyrekte yabancı perakendecilerin talebinde görülen hareketlilik, üçüncü çeyrekte yerini yerli kullanıcılara bırakmıştır. 3. Çeyrek boyunca, Decathlon büyüme planlarını sürdürmeye devam etmiştir, MediaMarkt yeni mağazalar açarak pazar payını artırmaya devam ederken, H&M İzmir, Hilltown AVM’de Türkiye’de yeni konseptteki ilk mağazalarını açacaklarını duyurmuştur. Bunun yanı sıra, Gloria Jean’s üniversite yatırımlarına devam edip, kampüslerde ve yakınlarındaki mağazalaşmasını sürdürmüştür. Kahve Dünyası’nın özel konsepti Kahve Dünyası Algötür, yeni mağazalar açarak büyümeye devam ederken CarrefourSA, hipermarketlerinde uyguladığı restaurant konseptini büyük şehirlerin dışına da taşıyarak Manisa, Palm City AVM’de açmıştır. En aktif 3. nesil kahvecilerden olan MOC ise yeni mağazalar açarak pazardaki büyümesini sürdürmektedir. Doyuyo!, yiyecek içecek sektörüne, ilk şubesini İstanbul, Özdilek AVM’de açarak giriş yapmıştır, daha sonrasında birçok alışveriş merkezinde şube açmayı sürdürürken, hızlı bir ivme yakalamayı planlamaktadır. Bununla birlikte, FLO marka portföyünü genişletirken, büyüme stratejisine paralel olarak yatırımlarına devam etmektedir. Ayrıca, Happy Moon’s Türkiye genelinde yeni şubeler açarak yıl sonuna kadar hızlı büyümesini sürdürmeyi planlamaktadır.

Üçüncü çeyrekte pazara 80.000 metrekare yeni arz giriş yaparak toplam AVM arzını
12.99 milyon metrekare çıkmıştır.

Yatırım Odağı

Üçüncü çeyrekte büyük çaplı bir yatırım işlemi gerçekleşmezken, yatırım aktiviteleri perakende ile sınırlı kalmıştır; bunun yanı sıra artan satılık gayrimenkuller ile yatırım faaliyetlerinin ivmelenmesi beklenmektedir.

Genel Görünüm

Enflasyonda kaydedilen belirgin düşüş ve GSYH’da daralmanın yavaşlaması ile beraber ekonomide görülen hafif toparlanmanın doğrultusunda, yabancı yatırımcıların artan satılık gayrimenkullere göstereceği ilginin ivmelenmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, kiralardaki düşüşe yönelik mal sahipleri üzerindeki baskı döviz kurundaki dalgalanmalar ile aynı doğrultuda devam etmektedir. Alışveriş merkezleri endeksinin ise yaz sezonunun bitişi ve tek haneye gerileyen enflasyon ile paralel olarak, tekrar enflasyonun üzerinde seyredeceği öngörülmektedir. Öte yandan, yeni e-ticaret platformları pazara girmekte olup, son yıllarda online perakendeciliğe olan talebin hızlı bir şekilde yükselmesiyle beraber, e-ticaret sektörü, dijitalleşen dünyada perakendenin itici gücü olmaya ivmelenerek devam edecektir.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin