Ziraat Bankası tek hamlede konut kredisi faiz sorununu çözdü!

Konut kredi faizlerinde başarılı bir çözüm geliştiren Ziraat Bankası'nın almış olduğu faiz indirim kararı ve yöntemi inşaat şirketleri tarafından sevinçle karşılanırken sıkıntılı bir süreçten geçen sektörde bir anda umutlar yeşerdi.

1

Gayrimenkul sektörünün can suyu olan konut kredi faizleri yüksek seyrini sürdürürken Türkiye’nin en büyük bankası konumunda olan Ziraat Bankası’nın konut kredilerinde geliştirdiği formülle birlikte 13 aralıkta açıkladığı faiz indirimi; bir anda zorlu bir dönemden geçen inşaat sektöründe morallerin yükselmesine yol açtı.

Ziraat Bankası konut kredilerine nasıl bir çözüm geliştirdi?

Banka; geçtiğimiz haftanın son gününde öğleden sonra yaptığı açıklamayla aylık konut faizlerini 1.78’e indirdiğini açıklarken asıl bombasını; kendileriyle aktif olarak çalışan inşaat inşaat firmalarından alınacak konutlarda faiz oranının 0.98 olarak uygulanacağı açıklamasıyla patlattı.

Buna göre Ziraat Bankası’yla aktif olarak çalışan ve bankadan kredi kullanarak ticari faaliyetlerine ve üretimlerine devam eden inşaat şirketlerinin tamamladığı projelerden ilk el olarak veya inşaatı devam eden projelerden yatırım yapan konut alıcıları aylık 0.98 faiz oranıyla 120 aya kadar maksimum 500.000 liraya kadar konut kredisi kullanabilecek.

Ziraat Bankası; kendilerinden konut kredisi kullanarak ev alan müşterilerinin aylık taksit geri ödemelerinin bir kısmını da o projeyi yapan ve bankadan kredi kullanan inşaat şirketlerinin geri ödemelerinde kullanacak.

Banka bir taşla üç kuş vuracak!

Ziraat Bankası geliştirdiği bu formülle sektörün ihtiyacı olduğu desteği sağlarken hem vatandaşın kolay ödeme şartları altında ucuz konut kredisi kullanmalarını sağlayacak, hem kendisiyle çalışan inşaat şirketlerinin ihtiyacı olan finansmanı en uygun şekilde sağlayarak satışlarına destek olacak hem de projeye bir anlamda garantörlük yaparken ayrıca hem inşaat şirketlerine hem de konut alıcılarına kredi satarak para kazanacak.

Gözler diğer kamu ve özel bankalara çevrildi

Ziraat Bankası’nın bu flaş hamlesinden sonra diğer kamu ve özel sektör bankalarının da benzer adımlar atması bekleniyor. Bu uygulamalara başka bankaların da katılmasıyla birlikte gayrimenkul sektörünün hızlı bir ivmelenme yakalayacağı tahmin ediliyor.

Kullandırılan konut kredisindeki avantajın örnekle açıklaması

Ziraat Bankası; kendisiyle çalışmayan inşaat şirketleri için 1.78 olan aylık faiz oranıyla bile Türkiye’de güncel olarak en ucuz konut kredisi kullandıran banka olurken kendi müşterilerinin projelerine uygulayacağı 0.98 faiz oranlı konut kredisi halinde geri ödenen tutarlarda ciddi farklar ortaya çıkıyor.

Bunu 100.000 liralık konut kredisi kullanımında kredi masrafları da dahil edilerek 60 ay ve 120 ay geri ödeme vadesine göre şöyle gösterebiliriz:

60 ay vadede:

  • Ziraat Bankası; aylık faiz oranı %0.98, aylık taksit 2.212 TL, geri ödenen 133.977 TL
  • Ziraat Bankası; aylık faiz oranı %1.78, aylık taksit 2.726 TL, geri ödenen 164.817 TL

120 ay vadede:

  • Ziraat Bankası; aylık faiz oranı %0.98, aylık taksit 1.421 TL, geri ödenen 171.777 TL
  • Ziraat Bankası; aylık faiz oranı %1.78, aylık taksit 2.024 TL, geri ödenen 244.107 TL
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

1 YORUM

  1. Bu 0.98 alt gurubu etkileyen bir hamle falan değil. İnşaat sektörünün reklamı halk için yapılan birşey degil önceki kampanya nın değişik versiyonu. Madem devlet bankası herkese yapsana oranı 2.el sıfır şu müteahhit bu müteahhit die ayırt etmeden. Resmenn aklımızla dalga geciyorlar. ..

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin