20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaVideolarEmlakdream.tvZafer Baysal: "Yeni projelerde bu fiyatların bulunması hayal bile değil!"

Zafer Baysal: “Yeni projelerde bu fiyatların bulunması hayal bile değil!”

Akzirve CEO'su Zafer Baysal inşaat maliyetlerindeki artışların yeni konut projelerinde fiyatlara yansıtılacağını ve bugünkü fiyatların hayal bile olamayacağını söyledi.

7. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi 1. oturumunda konuşan Akzirve Gayrimenkul CEO’su Zafer Baysal oturum sonrasında emlakdream.com Yayın Yönetmeni Ayla Özer’e açıklamalarda bulundu.

Urban Land Institute (ULI) ve PwC’nin (PricewaterhouseCoopers)  gayrimenkul yatırımcıları için sektöre ışık tutan araştırması Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2019 raporunun sonuçları bu yıl da İstanbul’da sektörün önde gelenlerinin bir araya geldiği etkinlikte kamuoyuyla paylaştıklarını belirterek sözlerine başlayan Baysal; Gayrimenkulde yatırım fırsatları ve yatırım getirileri açısından İstanbul’un da içinde bulunduğu 31 Avrupa şehrini ele alan 2019 raporunda İstanbul’un 31. sırada olduğunu söyledi. Bundan 5-6 yıl önce 2012 ile 2013 senelerinde İstanbul’un 1. sırada yer aldığını hatırlatan Baysal demek ki biraz daha ev ödevi yapmamız lazım dedi. İstanbul’un sadece 2 sıra üstünde bulunan Londra’nın yabancıya gayrimenkul satışlarında yıllık 20 milyar euroluk iş hacmi olduğunu dile getiren Baysal; İstanbul’da bu rakamın 300 milyon dolar dahi olmadığına dikkat çekti.

“Yabancı yatırımcılar farklı şeyler aramaya başladılar”

Yabancı yatırımcıların yatırım yapmak istedikleri ürün kategorileri adına çok farklı trendler olduğunu belirten Baysal; bu trendlerin eskiden alışveriş merkezleri, ofisler olduğunu ama artık bunlar 23., 24. sıralara düştüğünü ifade ederek şimdi öğrenci evleri, yaşlı bakım evleri, lojistik tesislerin daha ön plana çıktığını söyledi. Yatırımcıların farklı şeyler aradıklarına işaret eden Zafer Baysal yabancı yatırımcıların artık “bana sen şunu yap, ben bunu satın alacağım” dediklerine dikkat çekti.

“Yabancıların müktesap haklarının garanti altına alınması gerekiyor”

“Bizim yatırımcıları Türkiye’ye çekebilmemiz için yabancı yatırımcıların müktesap haklarını koruyacağımız bir mevzuat garantisi vermemiz lazım” diyen Baysal, yabancı yatırımcılar yaptığı yatırımları en az 10 yıl mevzuat garantileriyle yaptıklarını söyledi.

“Yeni projelerde bu fiyatların bulunması hayal bile değil”

Piyasada 1,5 milyona yakın konut stoku olduğunu anımsatan Baysal; “bu stoktan dolayı doğru fiyatlama yapılamıyor, bugün aslında bu stok hiç olmasa, bugünkü konut satış fiyatlarının metrekare değerlerinin en az yüzde 30-40 arttığını göreceksiniz çünkü inşaat maliyetleri bunu gerektiriyor. İnşaat maliyetlerini şu anda kimse yansıtamıyor, tefe tüfe arasında çok ciddi bir fark var, inşaat malzemecileri bu artışları önümüzdeki dönemlerde yavaş yavaş fiyatlarına yansıtacak. Bu fiyatlar da yeni projelerde doğrudan inşaat maliyetlerine yansıyacağı için bundan sonra yapılacak yeni projelerde bu fiyatların bir daha bulunması hayal bile değil.” dedi.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI