11 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaManşetYurt dışı müteahhitlik işlerinde gözde pazarlar..

Yurt dışı müteahhitlik işlerinde gözde pazarlar..

Türk müteahhitlerin 1972 yılından bugüne kadar yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında Rusya yüzde 20.4’lük payla ilk sırada yer aldı. Söz konusu ülkede bugüne kadar 97.9 milyar dolarlık proje gerçekleştirildi.

Rusya’yı yüzde 10.6’lık payla Türkmenistan takip etti. Bu ülkede üstlenilen projelerin tutarı 50.8 milyar dolar oldu. Irak yüzde 6.9’luk pay ve üstlenilen 33.1 milyar dolarlık projeyle üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri, Libya ve Kazakistan izledi.

Müteahhitlik sektörünün daha fazla pay almak için odaklandığı Suudi Arabistan pazarı da yüzde 5.2’lik pay ve 24.9 milyar dolarlık proje bedeliyle öne çıktı.

Konut projeleri ilk sırada..

Bugüne kadar en çok proje üstlenilen alanlara bakıldığında konut projelerinin yüzde 13.9’luk payla ilk sırada yer aldığı görüldü. Söz konusu projelerin bedeli 66.6 milyar dolar oldu.

Konut projelerini yüzde 13.5’lik pay ve 64.7 milyar dolarlık proje bedeliyle kara yolları, tünel ve köprüler takip etti.

Enerji sektörü yüzde 8.5’lik payla yurt dışında üstlenilen işlerde üçüncü sırada yer aldı. Bu sektörün bugüne kadar üstlendiği proje tutarı 40.5 milyar doları aştı.

Türk müteahhitler, bugüne kadar yurt dışında 34.7 milyar dolarlık ticaret merkezi ve 30.7 milyar dolarlık havalimanı projesi üstlendi.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI