Yetki belgesi alan emlak işletmesi sayısı 30 bini geçti

0
Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan

“Emlak İşletmeleri İçin Süre Doldu” diyerek yetki belgesi alan emlak işletmesi sayısının 30 bini geçtiğini ve mevcut işletmeler için belirlenen 31 Mart tarihi sonrası sektörde denetim ve düzenlemeler beklendiğini ifade eden Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yetki belgesi almış olan emlak işletmeleri artık taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik kapsamında faaliyetlerini yürütmeliler. Özellikle 31 Mart sonrasında Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yetki belgesiz çalışan işletmeler, aracılar ve benzer organizasyonlar ihbar edilmeli. Taşınmaz pazarlanması ve kiralanmasına aracılık faaliyetleri taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamındadır. Bu faaliyette bulunan tüm işletmeler Yetki Belgesi almalıdır.

Yetki belgesiz ilan yayınlamaya portallar artık son vermelidir. Ticaret Bakanlığı da bu konuda gereken adımları atmalıdır. Tüketiciler de Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi ( https://ttbs.gtb.gov.tr/ ) üzerinden hizmet aldıkları işletmelerin yetki belgelerinin olup olmadığını sorgulayabilir, yanıltıcı bilgi veren işletmeleri bu sayfa üzerinden ihbar edebilirler. Hatta yanıltıcı bilgi içeren ilanları gerek portallara gerekse de ihbar sistemi üzerinden iletebilirler.

Gerek uygulamada çıkan sorunlar, gerekse de şikâyetlerle ilgili Ticaret Bakanlığımızın denetim yapmaya yetkisi var. Bakanlığımız bu yetkisini Ticaret il müdürlükleri aracılığıyla da kullanabiliyor. Yetki belgesi alan on binlerce işletme, denetimler konusunda gerekenin yapılmasını bekliyor”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin