Yeni konut fiyatları mart ayında ne kadar arttı?

REIDIN-GYODER tarafından hazırlanan yeni konut fiyat endeksi Mart 2019'da bir önceki aya göre yüzde 0.11, geçen yılın mart ayına göre yüzde 2.33 artış kaydetti.

0

REIDIN ve GYODER işbirliğiyle her ay açıklanan Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre 2019’un Mart ayında; şubat ayına göre yeni konutlarda satış fiyatları %0.11, geçen yılın aynı dönemine göre %2.33 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %84.30 oranında nominal arttı.

En yüksek fiyat artışı 1+1 konutlarda görüldü

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde %0.82 oranında nominal artış; 2+1 konut tipinde %0.32 oranında nominal artış; 3+1 konut tipinde %0.58 oranında nominal azalış ve 4+1 konut tipinde %0.56 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Mart ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %9’luk (son 6 aylık ortalama %11) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlenmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Mart ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında %3.9 oranında erime gözlenmiştir.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Mart ayında peşinat kullanım oranı %43, banka kredisi kullanım oranı %15 ve senet kullanım oranı %42 olarak gerçekleşmiştir

Mart ayında, satışı gerçekleştirilen konutların %39’u bitmiş konut stoklarından, %61’i bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin