Yabancılara konut satışında yükseliş devam ediyor..

0
Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre eylül ayında ülke genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.9 gerileyerek 136.744 adet oldu. Yabancılara gerçekleştirilen konut satışları ise 2019’un aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 26.1 gibi önemli bir oranda artış göstererek 5.269 oldu.

TÜİK’in konut satış istatistiklerini değerlendiren Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, pandemiye rağmen uluslararası konut satışlarının yükselişini sürdürdüğünü söyledi.

GİGDER Başkanı Akbal’ın açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’nin pandemiyle mücadelede başarısı muazzam ilerliyor. Sağlıktaki bu başarı gayrimenkule güç kazandırıyor. Avrupa ve Amerika ülkelerinin pandemi ile mücadeledeki başarısızlığı da etkisini göstermeye başladı. Uluslararası konut satışındaki yükseliş sürecek. Türkiye’nin her geçen gün etkisi artan liderliği, uluslararası yatırımcıya güven veriyor.”

TÜRKİYE’DEN EN ÇOK KİMLER KONUT ALIYOR?

GİGDER Başkanı Akbal, uluslararası yatırımcıya yapılan konut satışlarında, Eylül 2020’de ilk sırayı 908 konut ile İranlıların aldığını belirtti. Geçen ay 826 konutla Iraklılar ve 448 konutla Ruslar takip etti.

Türkiye’den en çok konut alan uluslararası yatırımcıların uyruğuna bakıldığında İran, Irak ve Rusya’yı Kuveyt, Kazakistan, İngiltere, Azerbaycan, Afganistan, Almanya ve Yemen takip ediyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin