“Yabancı yatırımcıya konut kredisi kullandırmada esneklik sağlanmalı..”

0
Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2021 konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.6 artarak 147 bin 143 olurken yabancılara yapılan konut satışları da geçen senenin aynı ayına göre yüzde 25.8 artarak 6 bin 630’a yükseldi.

Eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yabancı yatırımcılara kredi kullandırmada esneklik sağlanması gerektiğini söyledi.

Bahadır’ın açıklamaları şöyle:

“Rakamlara baktığımızda Türkiye genelinde konut satış verilerinin uzun zamandır ilk kez yukarı doğru ivmelendiğini görüyoruz. Kredili satışlar ise faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle düşüş trendinde devam ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi konut kredi kullanma oranları çok düşük, faizler yüksek. Yurt içi satışların düşüklüğü, kredi faizlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Alıcının kredi faizlerinin düşmesini beklediğini unutmamak gerekir. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışlarındaki artış oranının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630’a ulaştığını görüyoruz. Bu bizleri mutlu ediyor, ancak buradaki potansiyel görülüp yabancıya satış konusunda da birtakım düzenlemeler yapılmalı. Sürekli dile getirdiğimiz gibi yabancıda kredi kullanma oranları çok düşük. Banka ve kredi kuruluşları, yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa sektörün ekonomiye katkısı ciddi şekilde artacaktır. Bugün gördüğümüz bu oynak rakamların sürekli şekilde artışa geçtiğini göreceğiz.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin