9 Şubat 2023 Perşembe
Ana SayfaManşetYabancı sermayeli firmalar, Serbest Bölgelerde 2.5 milyar dolardan fazla yatırım yaptı

Yabancı sermayeli firmalar, Serbest Bölgelerde 2.5 milyar dolardan fazla yatırım yaptı

“İhtisas Serbest Bölgeleri Tanıtım Toplantısı”nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, serbest bölgelerde yabancı sermayeli firmalar tarafından bugüne kadar toplam 2.5 milyar doları aşkın yatırım yapıldığını söyledi.

Bakan Pekcan şöyle konuştu:

“Yeni modelimizle Ar-Ge yoğun, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı serbest bölgeler kurulabilmesini amaçlıyoruz.

Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölge modelimiz dünyadaki iyi uygulama örnekleri arasına girecek, üreticimize, ihracatçımıza cazip imkanlar sunacak.

İhtisas serbest bölgelerinde, halihazırda sunulan mevcut serbest bölge desteklerine ilave olarak, firmaların istihdam ettikleri 10 nitelikli personelin her birinin yıllık 15 bin dolara kadar olan brüt ücretlerinin yarısı ile ihtisas serbest bölgelerinde kiraladıkları arazi ve binalara ilişkin 75 bin dolara kadar olan kira harcamalarının yarısını 5 yıl süresince destekleyeceğiz.

İlk etapta İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’nde yatırım yapacak yazılım ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar için uygulanacak destekleri, ilerleyen dönemlerde diğer yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek sektörler için de genişletmeyi planlıyoruz.

Özel sektörümüze ve yabancı yatırımcılara seslenerek, kendilerini ‘yeni nesil ihtisas serbest bölgelerimizde’ yatırıma davet ediyorum.”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI