Vakıflar Bankası’nın 13.9 milyar liralık A ve B grubu hisseleri Hazine’ye devredildi

Varlık Fonu şemsiyesi altında bulunmayan Vakıfbank'ın hisselerinin Hazine'ye devri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı (banka) hisselerinden, diğer mülhak  vakıflara ait bulunanlar hariç olmak üzere, Vakıflar Genel Müdürlüğünün idare ve temsil ettiği A ve B grubu hisselerin beher hisse değeri 9.4956 lira olarak tespit edildi.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre hisseler bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedilecek. Söz konusu paylar borsada işlem görmüyor.

Son çeyrek gören bilançosuna göre Vakıfbank’ın 2.5 milyar lira olan sermayesinin %58.62’sini A ve B grubu paylar temsil ediyor. A ve B grubu payların %58.45’i, yani neredeyse tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunuyor.

Vakıfbank’ın hisselerinin %25.22’si borsada işlem gören D grubu paylardan oluşurken, Vakıfbank emekli sandığının elinde %15.45 C grubu pay, diğer mülhak ve mazbut vakıfların elinde %0.18 oranında B grubu pay bulunuyor.

Vakıfbank, Varlık Fonu’nda bulunmuyor

Ziraat Bankası’nın tamamı, Halkbank’ın ise yüzde 51.06’sı Türkiye Varlık Fonu’na aitken üç büyük kamu mevduat bankasının en küçüğü konumunda olan Vakıfbank, Varlık Fonu’nda bulunmuyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin