Türkiye genelinde konut fiyatları ortalama yüzde 25.8 arttı..

0
Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt

Endeksa verilerine göre Eylül ayında Türkiye genelinde konut fiyatlarında son 1 yıllık değer artışı %25.8, ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.643 TL, ortalama konut fiyatı 343.590 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 18 yıl oldu.

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Yıla hızlı başlayan fakat pandeminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında düşüş görünen konut satışları cazip konut kredisi kampanyası ile Haziran ve Temmuz aylarında rekor seviyeye ulaştı. Kredi koşullarındaki değişim ve pazardaki talebin karşılanması sebebiyle Ağustos ve Eylül aylarında satış adetlerinde düşüş görülüyor. Haziran ve Temmuz aylarındaki rekor seviyelerden sonra talebin karşılanması sebebiyle bu düşüşü bekliyorduk. 2020 yılının Eylül ayı sonuna kadarki süre değerlendirildiğinde konut satış adedinin geçen sene aynı döneme göre %34,2 daha yüksek olduğu görülüyor. Endeksa verilerine göre de Türkiye genelinde konut fiyatları son 1 yılda %25,8 artış göstermiş durumda. Tüm bu verileri değerlendirdiğimizde 2020 yılının konut sektörü için olumlu olduğunu ve yıl sonunda geçen senenin üstünde kapanacağını söyleyebiliriz. Yakın zamanda yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik de sektör için çok olumlu bir gelişme. Önümüzdeki dönemde sektörün daha da gelişerek büyüyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

En fazla değer artışı İzmir’de

En fazla konut satışı olan iller içerisinde en fazla değer artışı İzmir’de oldu. İstanbul’da konut fiyatlarında son 1 yıllık değer artışı %16.5, ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.990 TL, ortalama konut fiyatı 450.870 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 22 yıl oldu.

Ankara’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.054 TL

Ankara’da son 1 yıllık değer artışı %19,8, ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.054 TL, ortalama konut fiyatı 271.128 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin