TOKİ Başkanı Ömer Bulut; kurumun dünü, bugünü ve yarınını özetledi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut bu sabah kurumun merkez binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek TOKİ'nin geçmişten bugüne faaliyetleri hakkında bilgiler verdi, gelecekteki hedeflerini anlattı. 

0

TOKİ’nin en önemli misyonunun dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Başkan Bulut; kurumun bugüne kadar 837 bin konut ürettiğini ve bu konutların yüzde 85’inin sosyal konut niteliği taşıdığını belirterek son dönemlerde hayata geçirilen projelerde bu oranın yüzde 90’lar seviyesine ulaştığını, kurum olarak tek hedeflerinin yüzde yüz sosyal konut üretebilecek duruma gelmek olduğunu ve bunu da başaracaklarını söyledi.

Kurumun bugüne kadar 23.080 derslikli 1077 okul inşaatını tamamladığını belirten Başkan Bulut; 189 öğrenci yurdu, 931 ticaret merkezi, 206 kamu hizmet binası, 19 stadyum, aralarında yaşam merkezi, huzurevi ve halk eğitim merkezlerinin de olduğu toplamda 14 bin 541 sosyal donatı inşa ettiklerini hatırlatarak aralık itibarıyla TOKİ’nin 358 aktif şantiyesinde yaklaşık 93 bin nitelikli konut ve sosyal donatı inşasının devam ettiğini kaydetti.

Her şehre en az bir adet millet bahçesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla İcraat Programı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 28 ilde yaklaşık 25 milyon metrekarelik alanda 52 millet bahçesinin çalışmalarının yürütüldüğünü söyleyen Bulut; “Bu 5 millet bahçesinden Kayaşehir 1. etap ve Kayaşehir Kuzey Yakası, TOKİ ve TOKİ’nin iştiraki tarafından tamamlanmış olan millet bahçeleriydi. İkinci 100 gün için ise 5 millet bahçesinin daha yapımının tamamlanması hedefleniyor. Bunlardan biri bizim Diyarbakır’da Dicle Vadisi’nde yapmış olduğumuz millet bahçesi. Ocak ayı içerisinde 3 millet bahçesinin ihalesini gerçekleştirmiş olacağız. İstanbul Pendik, Batman ve Elazığ’ın ihaleleri gerçekleşecek. Şubat ayında ise Sakarya, Eskişehir, Kayabaşı, Samsun ve Ankara İmrahor Vadisi 1. Etap olmak üzere 5 millet bahçesinin daha ihalesini gerçekleştirmiş olacağız. Bunların dışında TOKİ olarak şu anda 14 millet bahçesinin proje çalışmalarını sürdürüyoruz. Onları da en kısa sürede hazır hale getirmiş olacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın şu andaki gündeminde 52 millet bahçesi var ama Cumhurbaşkanımız 81 ile en az 1 millet bahçesi yapılmasını istediğinden dolayı önümüzdeki süreçte 81’den daha fazla millet bahçesi inşa edeceğiz.” dedi.

Kentsel dönüşümde yüzde 70 uzlaşma aranıyor

TOKİ’nin bugüne kadar 17.5 milyar liralık kentsel dönüşüm ihalesi gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Bulut; hali hazırda 59 kentin 134 ilçesinde 163 kentsel dönüşüm çalışmasının devam ettiğini söyledi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamak için dönüşecek bölgede minimum yüzde 70 uzlaşma aradıklarının altını çizen Ömer Bulut; bu oranın altında kalan yerlerde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmadıklarını vurguladı.

Şehit yakınları ve gazilere faizsiz kredi

Projelerinden ev veya iş yeri almak için talepte bulunan şehit yakınları ve gazilere faizsiz kredi imkanı verdiklerini anımsatan Bulut; “Bu kapsamda bugüne kadar 23 bin 151 aileye 1 milyar 030 milyon lira faizsiz kredi verdik. Sadece 2018’de 1758 kişiye 194 milyon lira faizsiz kredi verdik. Bu kapsamda kredi kullandırılmak üzere 2019 yılında da 260 milyon liralık kaynak ayırdık. Bu yıl içinde 72 tescilli binanın restorasyonu için 12 milyon liralık restorasyon kredisi açıldı. TOKİ bugüne kadar toplamda 628 esere yaklaşık 90 milyon liralık restorasyon kredisi kullandırdı.” dedi.

Önümüzdeki süreçte dar gelirli vatandaşların çok rahat ulaşabilmesi, rahat satın almasını sağlayacak koşullarda Türkiye genelinde önemli sayıda konut uygulamasını gerçekleştirmiş olacaklarını söyleyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut; bu konutların taksitlerinin de çok düşük tutulacağını ifade etti.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin