Tarihi Kula Evleri restorasyon desteği bekliyor..

0

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Tarihi Kula Evleri, restorasyon desteği sağlanarak turizme kazandırılmayı bekliyor..

Manisa il merkezine ortalama 120 kilometre uzaklıkta bulunan yaklaşık 44 bin nüfuslu Kula ilçesinde Osmanlı ve Rum mimarisinden izler taşıyan 3 bine yakın sayıda tarihi ev bulunuyor. Zamana karşı direnen bu evlerin birçoğu yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.

Manisa’nın kendine has cumbalı konakları, camileri, çukur çeşmeleri, hanları, hamamları, Rum evleri ve kiliseleri ile Ruhban Okulu’nun da dahil olduğu, değerli mimari örneklerin yer aldığı ve açık hava müzesini andıran görüntüsü ile günümüze kadar ulaşan tarihi Kula evlerinin birçoğunun yıkılma tehlikesine karşı uyarı levhaları asıldı. Yıkılma tehlikesi oluşan birçok binanın etrafına ise demir korkuluk yapıldı. Az sayıda konak, restore edilerek pansiyon, otel veya kafe olarak işletilirken, pek çoğu da kaderine terk edildi. Kimi evlerde oturanlar ise restorasyon maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı bakım yapamıyor.

Tarihi evler ile ilgili bir açıklama yapan ve yaptığı çalışmalarla ilçenin tanıtımına büyük katkılar sağlayan, Kula’da Zabun Hoca’ olarak tanınan 62 yaşındaki gönüllü rehber Hüseyin Zabun; “Geçmişte eski hapishanenin, jandarma karakolunun ve Zafer İlkokulu’nun burada olduğunu düşündüğümüzde, insanların yoğun olarak yaşadığı bir yer olduğunu görüyoruz. Şu an maalesef bunların her biri harabe durumundadır. Kilise ve Zafer İlkokul’u yandı, eski hapishane artık yerinde yok. Bunlar, bizim ve Kula için büyük kayıptır. Kula tarihi anlamda açık bir müze. Çünkü şu an yıkılma tehdidi altında 3 bin tarihi ev var. Pek çok yerde bu kadar çok tarihi evi aynı anda göremezsiniz. Evler, Rum ve Türk mimarisine uygun olarak yapılmış. Çocukluğumdan beri Kula’da yaşadığım için güzelliklerini biliyorum. Bu eserlerden sadece 1000 ev tescilli; ancak binaların çoğunluğu her geçen gün yıkılma tehlikesi altında. Bu bizi üzüyor. Cumhurbaşkanımızın kararıyla bölgenin SİT alanı olması güzel. Ancak SİT alanı ilan edilmesinin yanında, bu evlerin aslına uygun restore edilerek  korunması gerekiyor” dedi.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin