25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaManşetSüleyman Çetinsaya, "Yeni Evim" kampanyasına neden katılmadıklarını açıkladı..

Süleyman Çetinsaya, “Yeni Evim” kampanyasına neden katılmadıklarını açıkladı..

4 ocakta kamuoyuna tanıtılan, 16 ocakta başvuruların başladığı Yeni Evim konut finansmanı kampanyasına orta gelir grubuna dahil vatandaşlar ilk 10 günde fazla ilgi göstermedi.

Başvurular incelendiğinde; İstanbul’un yer aldığı 1’inci Bölge’de talep sayısı 1859 adet olurken Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Bursa ve Mersin’in dahil olduğu 2’inci Bölgede 1797 müracaat geldi. Bu illerin dışında kalan illerden oluşan 3’üncü Bölge ise en çok başvurunun olduğu bölge oldu. İlk 10 günde gerçekleşen 8027 başvurunun 4371’i 3. bölge illerinden geldi.

İstanbul genelinde hayata geçirdikleri Avrupa Konutları markasıyla tanınan Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, koşullarından dolayı Yeni Evim Finansman Kampanyası’na katılmadıklarını söyledi. Kampanyada sadece 2 milyon liralık konutlara 0.69’la kredi verildiğini kaydeden Çetinsaya, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Kampanya, fiyatların sabitlenmesini ve bankaya binde 5 oranında komisyon verilmesini öngörüyor. Ev almak için 5 milyon lira kredi kullanmak isteyen vatandaşın aylık gelirinin 70- 80 bin olması gerekiyor ki bunun yüzde 30’unu kredi olarak ödeyebilsin. Bunun gibi birtakım şartlar var. Onun için yüksek fiyatlı bölgelerde katılım beklendiği gibi olmadı.

Diğer taraftan artık İstanbul’da bir ailenin oturabileceği evler 7 milyon liradan başlıyor. 7-10 milyon liralık evler olunca faizler artıyor ve vatandaşın gelirini artırıp beyan etmesi gerekiyor. Onun için bu parayı çıkaramıyor. Dolayısıyla Anadolu’da kampanya iş görüyor. Ayrıca kampanya ilanları veren bazı şirketler de İstanbul dışında kalan daha makul olan projeleriyle bu kampanyaya katılıyor. Biz şirket olarak katılmadık. Özel bir bankayla garantörlük anlaşması yaparak müşterilerimize özel bir faiz oranıyla ayrı çalışma yaptık.” 

(Haber kaynağı: Ekonomim.com)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI