SİNPAŞ,PİYASA SIKIŞINCA KREDİYİ BİZ VERİYORUZ!

0

Üst gelir grubuna yönelik lüks konutlar inşa eden Sinpaş GYO, yüzde 100 kendi iştiraki olan Seven Gayrimenkul ile orta gelir grubuna yönelik konut üretecek. Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, üst gelir grubuna hitap eden projeleri pahalı bulduğu için alamadan satış ofisinden dönenlerin çokluğu sebebiyle, orta gelir grubu için de ev inşa etme kararı aldıklarını açıkladı

Sinpaş GYO'nun nitelikli evler yapıp satmaya devam edeceğini belirten Çelik, Seven Gayrimenkul'ün ise orta gelir sınıfı için yılda bin adet konut yapacağını söyledi. Seven ilk olarak İstanbul Sancaktepe'de Sinpaş'ın elinde bulunan bir arsa üzerinde konut projesi hayata geçirecek. Sinpaş GYO yılda 2 bin ve Seven de 1.000 adet olmak üzere iki şirketin toplam yıllık konut üretim adedi 3 bin olacak. Ömer Faruk Çelik, "Önümüzdeki 5 yılda toplam iki şirketin toplamda 10-15 bin konut yapmasını öngörüyoruz." dedi.

 Ömer Faruk Çelik, dün bir basın toplantısıyla finansal sonuçları ve gelecek hedeflerini açıkladı. İnşaat şirketlerinin vadeli satışının 1990 yılından beri uygulanan bir model olduğunu belirten Çelik, "Piyasalar sıkışınca 'banka biziz' diyoruz. Krizde müşteri bankaya gitmekten korkuyor, karşısında bir kurum var, sert bir yüz var, bankacılar alınmasın. Kredisini üç gün ödemeyince, temerrüt diyor, faiz diyor şunu öde, bunu öde diyor. Konut müşterisi de bundan çekiniyor. Çekinince gelip diyor ki, 'bana sen vade yaparsan gelir alırım, yoksa almam'. Biz de vadelendirelim diyoruz. Bir model buluyoruz. 120 ay, 80 ay, 60 ay vade bu sektör için çok olumsuz değil. Ancak nakit akışı ve finansmanını doğru yönetebiliyorsa." ifadelerini kullandı.

 Çelik'in açıklamasına göre 5 yıllık şirket olan Sinpaş GYO yılda ortalama 1.282 konut sattı ve yıllık ortalama cirosu 491 milyon lira oldu. Şirket 2011 sonunda 1.817 konutu teslim ederek bilançosuna 687 milyon lira gelir yazacak. Geçen 4 yılda 80 milyon lira net kâr açıklayan şirketin bu yıl sonunda net kârı 150 milyon lira olacak. 2007 yılında İMKB'deki aktif değeri 989 milyon lira olan Sinpaş GYO 5 yılda yüzde 90 büyüyerek 1,88 milyar liralık aktif değere ulaştı

 2007'de 5 projeyle yola çıkan Sinpaş GYO'nun bugün 16 projeye eriştiğini belirten Çelik, bu projelerde 13 bin 500 konut üretileceğini kaydetti. Gelecek 5 yılda projelerden elde edilecek cironun 6 milyar lira olacağını ifade eden Çelik, 2017 yılına kadar hedeflerinin yaklaşık 1 milyar 600 milyon lira kâr elde etmek olduğunu söyledi. Çelik, önümüzdeki 5 yılın sonunda projelerin bitiminde Sinpaş GYO'nun 3,5 milyar liralık bir şirket olacağını dile getirdi.


 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin