27 Şubat 2024 Salı
Ana SayfaSektörden HaberlerŞarköy, Türkiye'nin 23'üncü Sakin Şehri oldu..

Şarköy, Türkiye’nin 23’üncü Sakin Şehri oldu..

Doğal güzellikleri, mavi bayraklı plajları ve yamaç paraşütü pistleriyle ziyaretçilerini ağırlayan Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi, Türkiye’den “sakin şehir” ünvanını alan 23. ilçe oldu.

İlçeyi uluslararası platformda tanıtacak ve geliştirecek olan “Sakin Şehir” ağına 73 kriterin değerlendirilmesinden sonra kabul edildiklerini belirten Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, ilçeyi uluslararası platformda tanıtacak ve geliştirecek olan “sakin şehir” ağına 73 kriterin değerlendirilmesinden sonra kabul edildiklerini belirterek Anadolu Ajansı muhabirine şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’de ‘sakin şehir’ ünvanı olan 23. üye olduk. ‘Sakin şehir’ ünvanını almak için birçok kriterin tamamlanması gerekiyor. Sakin şehir felsefesiyle insan ve doğa bir bütün olarak görülerek kentsel işleyiş buna uygun biçimde dizayn ediliyor. Bu sebeple hava ve su temizliği, kentsel katı atıkların ayrıştırılarak depolanması, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri alanların yaratılması amaçlanıyor. Sürdürülebilir anlayışla el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkılması, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, teknolojinin kolaylıklarından da yararlanılması gibi kriterlere sahip olunması gerekiyor.

“Sakin Şehir” ünvanı Şarköy’ün gelişimine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Tekirdağ’ın kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini ve kendine özgü tatlarını tüm dünyaya duyuracak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI