Safranbolu’nun en iyi korunan evine plaket çakıldı..

0

Safranbolu’daki Ganiler Evi’ne “En İyi Korunan Ev Onur Ödülü” plaketi çakıldı.

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinin Bağlarbaşı mahallesindeki 130 yıllık tarihi Ganiler Evi, bu sene “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla düzenlenen 21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında “En iyi korunan ev” olarak seçildi.

Tarihi konakların korunmasının çok önemli olduğunu belirten Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, plaket çakımı töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Festivale ara vermemek amacıyla yapılan etkinliklerden bir tanesi de dün en iyi restore edilen eve plaket çakımı idi. Bugün de en iyi korunan eve plaket çakım töreni düzenlendik. Bizler için, Safranbolu için en önemlisi tabi ki konaklarımız. Safranbolu evleriyle tanındık ve UNESCO Miras Listesi’ne dahil edildik. Bu evlerin restore edilmesi yeniden işlevlendirilerek kazandırılması ne kadar önemliyse korunması da o kadar önemli. Tabi ki korunması için içinde yaşanıyor olması gerekir. Özellikle Bağlar Bölgesi’nde daha önceki zamanlarda çarşı, şehir ve Bağlar iki farklı yaşam alanı olarak kullanılıyormuş. Bu bölge yazın kullanılan ve daha büyük bahçe içinde konakların olduğu bir bölge. Ben Nurcan Hanım ve annesi Şahizer Hanıma yaşayarak korudukları için çok teşekkür ediyorum

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin