Ruhsat verilen bina sayısında ciddi düşüş

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısının bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,5 oranında düştüğü belirtildi. 

0

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısının bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,5 oranında düştüğü belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-mart dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı.

Verilere göre bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 23,5, yüzölçümü yüzde 32,9, değeri yüzde 19,8, daire sayısı yüzde 41,9 azaldı.

Yüzölçümü 30 milyonu geçti

Yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 30,8 milyon metrekare olurken, bunun 15,3 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı alanlar ve 5,5 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanlarından oluştu.

Kullanma amacına göre 19,9 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,9 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları takip etti.

En büyük pay özel sektörün

Yapı sahipliğine göre, özel sektör 23 milyon metrekare ile en büyük payı aldı. Bunu 7,5 milyon metrekare ile devlet sektörü ve 0,4 milyon metrekare ile yapı kooperatifleri izledi. 135 bin 521 dairenin 119 bin 195’i özel sektör, 15 bin 36’sı devlet sektörü ve bin 290’ı yapı kooperatifleri tarafından alındı.

İstanbul, 3,8 milyon metrekare ile yüzölçümü alanında ilk sırada yer aldı. İstanbul’u, 1,8 milyon metrekare ile Ankara, 1,5 milyon metrekare ile Antalya takip etti. Yüzölçümü en düşük iller olarak Bayburt, Tunceli ve Muş sıralandı.

Daire sayılarına göre, İstanbul 19 bin 114 ile en yüksek payı alırken, bu ili 7 bin 199 daire ile Kocaeli ve 7 bin 96 daire ile İzmir takip etti. Daire sayısı en az olan iller sırası ile Muş, Bayburt ve Tunceli oldu.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin