Projelere Net – Brüt Alan Zorunluluğu geldi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu düzenlemeye göre artık mimari projelerde brüt ve net yüzölçümü bilgisi aranacak.

0

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemlerine esas olan mimari projeler üzerindeki bağımsız bölüm listesi kısmında, bağımsız bölümlerin brüt ve net yüzölçümü bilgilerinin yer alması zorunlu hale geldiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı; bu bilgilerin proje aşamasında alınmasının yeni tapu senetlerinde kolaylık sağlayacağını söyleyerek “Yeni tapu senetlerinde proje metrekaresi olarak açılan bölümde bağımsız bölümlerin mimari projelerindeki brüt ve net yüz ölçümleri yer alacak” dedi.

Taşınmazlara ilişkin bağımsız bölüm listeleri yapılırken arsa payının değere göre paylaştırılması gerektiğini de belirten Özelmacıklı “Arsa payı, bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet payıdır.  Bu pay bazen metrekare bazen de eşit olarak paylaştırılıyor. Aslında arsa payları bağımsız bölümlerin her birinin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleri ile oranlı olarak paylaştırılmalıdır. Arsa paylarının bağımsız bölümlerin payları ile oranlı olarak tahsis edilmediği hallerde, her kat maliki veya kat irtifakı sahibi, arsa paylarının yeniden düzenlenmesi için mahkemeye başvurabilir” dedi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin