26 Şubat 2024 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerPolonya'nın konutlarını Türk firmalar yapabilir

Polonya’nın konutlarını Türk firmalar yapabilir

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Polonya İş Konseyi Başkanı Kemal Güleryüz,  Polonya'nın Türkiye için Orta Avrupa'daki en önemli ticaret ortağı konumunda olduğunu söyledi.

Polonya'nın yabancı sermaye yatırımları ve Avrupa Birliği'nin (AB) destekleriyle Türk firmaları ve yatırımcıları için önemli potansiyel taşıdığına işaret eden Güleryüz, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2000 yılından bu yana düzenli olarak arttığını belirtti. 
Güleryüz, "Ekonomi Bakanlığımızın ihracat ve yatırım destekleriyle ileriki dönemde ticaret hacminin daha da yüksek seviyelere ulaşacağına inanıyorum." dedi.

Polonya'da yerleşik Türk firmalarından birçoğunun tekstil-giyim, gayrimenkul, perakende ve toptancılık sektöründe faaliyet gösterdiğini anlatan Güleryüz, şöyle devam etti:

"Polonya'da konut projeleri, telekomünikasyon, otel, hastane ve iş merkezi gibi büyük ölçekli inşaat projelerinde önemli fırsatlar bulunuyor. AB kaynaklarından Polonya'ya 2020 yılına kadar tahsis edilen mali desteklerin bir kısmı da insan kaynakları, teknolojik yenilik geliştirme, çevre koruma ve tarımın modernizasyonu için kullanılacak. Ülkedeki bu tip yenileme ve geliştirme faaliyetleri Türk firmaları açısından önemli fırsatlar oluşturmaktadır."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Polonya'ya gerçekleştireceği ziyaret kapsamında düzenlenecek iş forumunda ticaret ve yatırım ilişkilerinin artırılmasının ve iş ilişkilerinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Güleryüz, "İnanıyorum ki bu forum her iki ülke iş dünyası temsilcileri için de ekonomik iş birliği imkanlarının masaya yatırıldığı ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir platform oluşturacaktır. Her yerde olduğu gibi Polonya'da yatırım için de uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Karşılıklı güven teminine zaman ayırmak lazım." diye konuştu.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI