15 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetPeker GYO bedelli sermaye artırımına gidiyor

Peker GYO bedelli sermaye artırımına gidiyor

Halka açık şirketlerden biri olan ve hisseleri Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Peker GYO bedelli sermaye artırımına gidiyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay alan şirketin sermayesi 253 milyon TL’den 1 milyar 265 milyon TL’ye yükseltilecek. Sermaye artırımı ile birlikte elde edilecek gelirin tamamına yakını yurtiçi ve yurtdışında toplam 8 adet yeni yatırımın finansmanında kullanacak.

Sermaye artış süreci ve yeni yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker; “Bu topraklardan aldığımız güçle, bir Türk şirketi olarak, döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Bir yandan Avrupa’daki büyümemiz devam ediyor. Diğer yandan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolluyoruz” diye konuştu.

EY (Ernst&Young) tarafından denetlenen mali tablolarına yansıyan sonuçlara göre 67.4 milyon TL karla kapatan Peker GYO, 2021 yılı ilk 3 aylık döneminde de 38 milyon TL kar açıkladı. Böylelikle, bir önceki yılın aynı dönemindeki 17.4 milyon TL’lik kar %100’ün üzerinde bir artış göstermiş oldu.

Peker GYO tarafından 30 Nisan Cuma günü açıklanan, 01 Ocak – 31 Mart 2021 ara hesap dönemine ait finansal tablolarda belirtilen 38 milyon TL’lik ilk 3 aylık karın 9.6 milyon TL’si, şirketin Almanya’da yer alan yatırımlarından Hagen Projesi’nin satışıyla elde edildi.

Sermaye artırımından elde edilecek gelir yeni yatırımlarda kullanılacak

Peker GYO’nun sermaye artış süreciyle ilgili konuşan Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Bedelli sermaye artırımı yoluyla sağlanacak olan 1 milyar 12 milyon TL’lik nakit kaynağın tamamına yakını; 4 tanesi Türkiye, 2 tanesi Almanya, 1 tanesi İngiltere ve 1 tanesi de Hollanda’da olmak üzere 8 adet yeni yatırımın finansmanında kullanılacak.” diye konuştu.

Planlanan yeni yatırımlarla birlikte Peker GYO; aktif büyüklükte ilk 6 GYO arasında, çıkarılmış sermaye büyüklüğünde ilk 2 GYO arasında, aktif büyüklüğündeki yurt dışı yatırım oranında ise en büyük GYO olmayı hedefliyor.

“Bu topraklardan aldığımız güçle, bir Türk şirketi olarak döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz.” diyen Hasan Peker, “Bir yandan Avrupa’daki büyümemiz devam ediyor. Diğer yandan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolluyoruz. Daha önce açıkladığımız Yurtdışında Almanya, İngiltere ve Hollanda yine ana hedef pazarlarımız arasında.” diye konuştu.

Avrupa gayrimenkul pazarında “Peker Holding” markasının yüksek bir algıya sahip olduğuna dikkat çeken Hasan Peker, “Peker Holding, Avrupa pazarında kazanmış olduğu bilgi, tecrübe ve kredibilitesini Peker GYO için kullanacak ve Türk yatırımcıların da bu imkanlardan yararlanmasına katkı sağlayacak. Daha açık bir ifadeyle Peker Holding, Peker GYO’nun Avrupa bankalarından uzun vadeli ve çok düşük faizli finansman kullanımına destek ve kefil olacak. Örneğin Almanya’daki yeni projelerde yıllık yüzde 1.18 ila yüzde 2.18 arasında faiz ve yüzde 2 ana para geri ödemeli olarak uzun vadeli kredilerden yararlanmak mümkün.” ifadelerini kullandı.

Peker, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:

“Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı olarak geliştirdiğimiz her projede başlıca hedefimiz; doğaya, insana, çevreye katkı sağlayan, şehirlerin dokusuna uygun, uzun yıllar sonra dahi değerine değer katan kalıcı eserler üretmek oldu. Özetle yaptığımız işe sadece kar olarak bakmadık. İşin sırrı küresel düşünüp yerel gibi hareket etmekte yatıyor. Hayata geçirdiğimiz 20’yi aşkın projede de tüm bu hassasiyetleri gözetmeye büyük önem verdik.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI