OYAK’tan 20 milyar liralık proje

Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü kuran OYAK, Emlak Konut'tan büyük arsalar alarak, 20 milyarlık proje başlattı. 

0

Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü kuran OYAK, Emlak Konut’tan büyük arsalar alarak, 20 milyarlık proje başlattı.

OYAK, 675 milyon liraya, Yalova, Ankara, İzmir gibi farklı bölgelerde Emlak Konut’tan toplamda 4 milyon metrekare arsa alarak, elindeki diğer arsalarla birlikte 6 bölgede 6 büyük gayrimenkul projesine start verdi.

“Elimizdeki arsaları değerlendireceğiz”

OYAK Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörü Ali Seydi Karaoğlu, ellerindeki projelerin değerinin 20 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Ellerindeki büyük arsaları değerlendireceklerini anlatan Karaoğlu,

“Büyük 2 projeden biri İstanbul, diğeri Ankara’ya yapılacak. İstanbul’daki 3, Ankara’daki 2 milyon metrekare alan üzerinde yükselecek. İstanbul’daki proje Başakşehir bölgesinde. Satış değeri 12 milyar lira. Ankara’daki Balıkuyumcu bölgesinde olacak. 2 milyon metrekare alanda gelir paylaşımı modeli ile yapılacak. Üçüncü büyük proje Yalova’da. Bunun için 1.5 milyon metrekare yer alındı. Burada sanayi lojistiği alanında yatırım yapılacak. İzmir-Urla’da 368 dönüm yer alındı. Burada konut projesi geliştirilecek. İstanbul Maltepe’de 65 bin metrekare, Ayazağa’da 50 bin metrekare satılabilir alan üretecek iki proje üzerinde çalışılıyor. Bunların da imarları alındı.” dedi.

Başakşehir-İkitelli’deki proje…

Karaoğlu, Başakşehir-İkitelli bölgesindeki projede 18 bin bağımsız bölüm olacağını aktararak, şöyle devam etti:

“Ticaret alanları ve konut inşa edilecek. 2.7 milyon metrekare için ruhsatı alınmış. Burası gelir paylaşımı yöntemi ile inşa edilecek. Etap etap ihalelere çıkılacak. Bu yıl 200 bin metrekare üzerinde inşaata başlanacak. Proje toplamda 3 milyon metrekare arazi üzerinde gerçekleştirilecek. Projeyi SP Mimarlık yapacak. Burada 1.800 konut yapıldı, üyelerimiz aldılar. Şimdi 12 milyar liralık satış geliri beklediğimiz bir projeye başlıyoruz. Bu gelirden OYAK’ın 317 bin üyesi yararlanacak.”

“Paramızın yüzde 25’i gayrimenkule”

Karaoğlu, nakitlerinin en fazla yüzde 25’ini gayrimenkule ayıracaklarını belirterek, “Üyelerimizin gayrimenkuldeki kazançlardan yararlanmasını istiyoruz. Yatırım amaçlı gayrimenkul işleri artacak. Emeklilik fonu olduğu için sürdürülebilir gelire sahip olması lazım. Kendi arsalarımızın dışında kamu kuruluşlarından arsa alıyoruz. Bu tercihimizin nedeni spekülasyon olmasın. Yurtdışında da fırsat olursa yapabiliriz.” şeklinde konuştu.

OYAK’ın devam eden projeleri

1) Oyakkent–Başakşehir (4.5 milyon m2 inşaat alanı/18 bin bağımsız birim)
2) Ankara–Balıkuyumcu (1.9 milyon m2/rezidans, ticari birimler)
3) Yalova (1.5 milyon m2 Lojistik/Ar-Ge)
4) Dragos (İstanbul/ 151 bin m2/Konut–ofis–ticari birimler)
5) İzmir–Urla (368 dönüm/ Konut)
6) Göksupark–Ankara (310 bin m2 inşaat alanı/ konut)

kaynak: Dünya

 
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin