Osmanlı Bahçeleri Geri Dönüyor

0
Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan zirvede konuşan Başkan Kadir  Topbaş, Topkapı Müzesi avlusunda Osmanlı Bahçelerini yeniden canlandıracağız. Gelenler bahçeyi görünce saraya geldiğini hissedecek” dedi. Daha önce Kanada, Avustralya, İngiltere ve Amerika'da yapılan Dünya Lale Zirvesi'nin 5'incisi bu kez İstanbul'da yapılıyor. 5. düzenlenen Dünya Lale Zirvesi Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. 
 
İki gün sürecek zirvede 11 ülkeden katılımcılar lale hakkında sunum yapacak. Yarın da Emirgan Korusu'na özel olarak üretilen dostluk laleleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katılacağı bir etkinlikle ekilecek.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği, Lale Vakfının desteği ve Ağaç AŞ'nin sponsorluğunda düzenlenen lale zirvesinin açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, Yıldız Parkı'nı eski haline döndüreceklerini ve kentte Osmanlı Bahçelerini yeniden canlandıracaklarını söyledi. Lale zirvesinin açılışından sonra Başkan Kadir Topbaş basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Yıldız Parkı orijinal haline dönüştürülecek
 
Bir gazetecinin Yıldız Parkı'nın orijinal haline dönüştürülmesi ve Topkapı Sarayı'ndaki saray bahçelerinin düzenlenmesine ilişkin soruya Başkan Topbaş şu yanıtı verdi: “
İstanbulluların şu an kullandığı Yıldız Parkı esasında tamamı değil. Geçmişteki orijinalinin 300 dönüm kadar bir kısmını kullanmaktayız. Bunu 3 etaplı olarak değerlendirdik. Özellikle, Abdülhamit döneminde yapılmış olan orijinaline çevirme üzerine bir çalışma var. Bunlardan bir tanesi -şu anda birinci olarak üzerinde durduğumuz- Birinci Boğaz Köprüsü yapılırken şantiye alanı olarak kullanılan ve şu an kapalı olan 70 dönümlük bir arazi var. Orayı Yıldız Parkı içerisine aktif olarak katmak. Arkasından sera bölgesi denilen bir  yer var. Orasını da kattığımız zaman toplamda 500 dönümlük bir alan olacak ve orijinal halini alacak.  Abdülhamit döneminde kayıt çok önemli ve esas. Arşiv çok önemli. Buradaki tüm işçilikler dahil ağaçlar, dikilen ağaçların cinslerine kadar çok detaylı kayıtları elimize geçti. Bunları değerlendirerek orijinal haline getirmeye çalışıyoruz."
 
Topkapı Sarayı başlı başına bir eser, bir yaşam biçimi
 
Topkapı Sarayı'nın sadece bir takım obje ve değerli eşyaların sergilendiği bir müze olmadığını ifade eden Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: "Topkapı Sarayı esasında yapı olarak da bir özelliği var. Başlı başına bir eser kendi adına. Bir de yaşam biçimi. Topkapı Sarayı büyük avluları, iç avluları ile birlikte bir bütün olarak baktığınız zaman gerçekte farklı bir değer. Turistlerin ve yerli yabancıların geldiği büyük bahçe . İç bahçe bölümleriyle ilgili daha önce düzenleme yaptık. Bir takım ilaveleri kaldırdık, boşalttık, gece kondu ve barakalar vardı ve yıktık. Tanzim ederek Kültür Bakanlığı ve Topkapı Müze Müdürlüğü'ne bıraktık. Geçenlerde ziyaret esnasında Park Bahçeler Daire Başkanlığımıza bu konuyla ilgili çalışma yapmasını hatta, sadece yeniden düzenlemek değil, bundan sonraki bakımı da üstlenmemiz gerektiğini söyledim. Buraya gelen insanlar gerçekte bir saraya girdiğini hissetmeli ve güzellik insanlara yansımalı. Hatta bahçeye de gittiklerinde kaşıkçı elması değil, sarayın yapısında bahçenin güzelliği de, önemli bir etki olmalıdır. Bunu da göstermeliyiz diye. İngiliz bahçelerini, kraliyet ve saray bahçelerini bilirsiniz. Bizimkinin de çok farklı güzellikleri var. Saray bahçelerinin maalesef unutulmuş ama bilinmeyen yönlerini tekrar gün yüzüne çıkartacağız.”
 
Gelen turistler bahçeye hayran kalacak
 
Zirve açılışında konuşan Türk Kültür Vakfı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Nurhan Atasoy da Osmanlı Bahçeleri ve Lale hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmasında Başkan Topbaş'a, “İstanbul'u adeta çiçek bahçesine çevirdiniz. Size çok teşekkür ediyorum” diyen Atasoy Başkan Topbaş'dan Osmanlı Bahçeleri'ni yeniden canlandırmasını rica etti. Başkan Topbaş ise sahneye gelerek Osmanlı Bahçeleri hakkında yeni bir çalışmalarının olduğunu açıkladı. Topbaş, “Topkapı Müzesi avlusunda düzenlemeler yaptık ve Müze Müdürlüğü'ne bıraktık. Ancak zaman zaman gittiğimizde gördük ki maalesef bakımı yapılmamış, kötü bir hale gelmiş. Biz de bunu üstlenelim, bize yakışır haline Osmanlı bahçesi haline getirelim istedik ve devamlı bakımını üstelenelim. Orayı saray bahçesi haline getireceğiz. Yapıp bırakmayacağız, devamlı bakımını yapacağız. Gelen turistler bahçeye hayran kalacak.” dedi.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin