Mutfak ve Banyolara 2019’da Sofistike Dokunuşlar…

Banyo ve mutfaklarda 2019 trendleri..

0

“Zamanla küçülen mutfaklar, ilk zamanlarda yemek pişirme alışkanlıklarının değişmesi ve mutfağın artık bir sosyalleşme mekanı olamaması etkisini doğursa da, son dönemlerde sağlıklı yaşam bilincinin artmasıyla evde kendi yemeğini pişirme trendi tekrar gündeme geldi” diyen Gönye Tasarım Kurucu Ortağı Mimar Yelin Evcen, yemek yapmaya duyulan ilginin artmasının, mutfakları yeni nesil için tekrar önemli bir yaşam alanı haline dönüştürdüğünün altını çiziyor.

Mimar Yelin Evcen’e göre bununla birlikte yeni nesilin pişirme alışkanlıkları da teknolojik olanaklar ve yeni yaşam tarzları dolayısıyla çeşitleniyor ve bu çeşitlenme iç mekanların tasarım çizgisinde de farklılaşmaya olanak veriyor. Aynı zamanda banyolar da günümüz yaşamında günlük hayatın stresinden uzaklaştığımız arınma alanları olarak giderek daha fazla önem kazanıyor.

Banyo ve mutfaklarda sofistike bir algının oluşturulması için, öncelikle tüm dekorasyonun bütüncül olarak sofistike bir yaşam tarzının ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde tasarlanması gerektiğini belirten Evcen “Sofistike bir yaşam tarzı, estetiğe hayatımızın her alanında yer vermeyi önemsemekle başlar. Bir mekanı “sofistike” olarak nitelendirmek için, o mekandaki her detayın rastgele değil özenle düşünülmüş olmasını, seçilen malzeme, renk ve dokuların birbiriyle uyumunu, ne fazla ne eksik olacak şekilde tam kıvamında bir detaylar bütünü olmasını bekleriz. Gönye Tasarım, ıslak hacimleri tasarlarken, projelerin bütçesi ve diğer kriterleri çerçevesinde, her zaman dengeli, işlevsel ve estetikten asla ödün vermeyen tasarımlar yapmayı hedefler” diye ekliyor.

2019’da yapılacak değişimlerle banyo ve mutfakların atmosferini yüksek standartlarda yenileyebilmenin mümkün olduğunu belirten Mimar Yelin Evcen, bunun zahmetli bir iş olduğunun da altını çiziyor. Mimarlara göre uygulanacak küçük değişimler de mekanda büyük etkilere sahip olabilir.

Banyolarda zemin ve duvar kaplamaları çok eski değilse, banyo mobilyası, duş kabini ve armatür değişiklikleri ile çok kısa sürede banyoyu yenileyebilmek mümkün. Banyo dolabı için beğenilen hazır bir ürün seçilebilir veya banyoya özel olarak tasarlatılabilir.

Özel tasarım mobilyanın, tam banyo ölçüsüne uygun, duvara sıfır yanaşan bir model elde edebilme avantajı olduğunun altını çizen Yelin Evcen önerilerine şu sözlerle noktayı koyuyor:

“Özel mobilya yaptırmayı planlayanların, kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Çanak veya tezgah altı lavabo kararını öncelikle verdikten sonra özel imalat dolaplar bu karara uygun yükseklikte üretilmeli. Banyo armatürünü duvara ankastre olarak değil, mobilya üstüne veya lavabo üstüne monte edilen bir model olarak seçmeniz kırım ve tesisat işinizi azaltacaktır. Banyoların sıkça kırılıp yeniden yapılması kolay mekanlar olmadığından renk tercihlerinin dönemsel moda renkler yerine kullanıcıların her zaman sıkılmadan kullanabileceği doğal tonlardan yana yapılması çok önemli. Bu sayede hem dönem dönem istenilen renk tonları banyo tekstil ve aksesuarlarında kullanılabilir, hem de renk uyum sorununun önüne geçilmiş olur.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin