28 Kasım 2023 Salı
Ana SayfaManşetMüteahhitler, çimento fiyatlarındaki oynaklıklardan şikayetçi..

Müteahhitler, çimento fiyatlarındaki oynaklıklardan şikayetçi..

Bloomberg HT yayınına katılan Tellioğlu betonun hammaddelerini oluşturan kum ve çakıl (veya kırma taş) karışımı olan agrega eksikliğine dair sorulan sorulan soruya “Tek başına agrega eksikliğinden dolayı inşaatların durduğunu söyleyemeyiz; fakat bu sebeplerden biri olabilir. Şu an agrega ile ilgili gerek maliyet artışları gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya diğer ilişkili bakanlıkların çevreye duyarlılığından dolayı oluşturduğu denetim baskısının etkisi var. Bu kısa zamanda rayına girer diye düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

Burada daha büyük sorunun çimento üretimi ve beton üretimi tarafında olduğuna dikkat çeken Tellioğlu “Temel inşaat malzemelerinin ciddi anlamda kontrol altına alınıp izlenmesi gerekli. Gerçekten maliyet artışları varsa buna yapabilecek bir şey yok, bunu sürdürülebilir açıdan yansıtmak durumunda; ama diğer taraftan özellikle çimento ve beton sektöründe maliyet artışları bu oranda olmamasına rağmen son bir buçuk yılda 150 TL’den 1200 TL’yi geçen rakamlara gelinmiş olması söz konusu. Bu düşüşü yansıtmayıp tekrar üzerine zam yapıyorlar. Geçen sene 430 dolara çıkan kömürün tonu şu anda yaklaşık 200 dolara kadar geriledi yani yüzde yüz civarında bir düşüş söz konusu. Demir-çelikte sacın tonu 1400 dolardan 650 dolara kadar gerilemiş. Ham demir 900 dolardan yaklaşık 630 dolara kadar gerilemiş. Bunlar inşaat temel girdilerinde önemli rakamlar” diye konuştu.

Tellioğlu “Çimento sektöründen fiyat oynaklıklarıyla alakalı savunma talep edilmeli. Bazı kalemlerde adil hakkaniyetli ve serbest piyasa koşulları ile ilerleyen bir süreç olduğuna ben inanmıyorum. Hükümetimizi bu konuda müdahaleye çağırıyoruz” dedi.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
357 YAZI