Metaverse, gelecekte çok ciddi biçimde hayatımıza girmiş olacak..!

0

Bazı şeyler aklın sınırlarını zorlayabilir. Ancak bu, gerçekleşemeyeceği anlamına gelmez. Dijital dünyadaki gelişmeler buna en önemli örnek. Bir zamanlar sadece bilim kurgu romanlarından ibaret olsa da bugün gözlerimizin önünde şekilleniyor. Metaverse çağı, artık bize göz kırpıyor..

Metaverse nedir?

Metaverse, dijital olan pekçok platform ve aracın birleşerek oluşturduğu bir evren ya da ortam olarak adlandırılabilir. Bu platform ve araçların arasında; sosyal medya, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, kripto paralar ve benzeri unsurlar var.

Metaverse evreninde örneğin; Kore’nin başkenti Seul’daki bir doktor, İngiltere’nin Liverpool şehrindeki bir ameliyata oradaymış gibi girebilecek. Ya da Paris’te yaşayan biri İstanbul Boğazı manzaralı bir kahvaltı yapabilecek.

Şimdilik bu evren, bir video ya da oyunla sınırlı kalsa da geleceği nasıl şekillendireceği merakla bekleniyor.

Metaverse, aslında tamamen dijital bir dünyayı ifade ediyor. Yani, sanal gözlüklerinizi takıp çeşitli kıyafetlerinizi giyinerek bulunduğunuz herhangi bir noktadan dijital bir evrene bağlanabilmeniz mümkün. Bağlandığınız o evrende de yapabileceklerinizin herhangi bir sınırı yok. Bu şekilde anlatıldığında kulağa biraz saçma geliyor gibi olabilir ancak metaverse yakın bir gelecekte çok ciddi bir şekilde hayatımıza girmiş olacak. Web 3.0 olarak ifade edilen metaverse’te sanal dünyanın içinde kendimizi bulacağız.

Metaverse’te arsa satışları başladı

NFT’ler, kripto paralar derken metaverse dünyasında şimdi de arsa satışları başladı. İleriki süreçlerde bu arsaların ciddi meblağlarda satışa sunulacağı ifade ediliyor. Bu durum yatırımcıların bir hayli iştahını kabartsa da iç içe geçmiş yüzlerce evrenin içinde doğru evreni bulmak ve bu evren içerisinde yatırım yapmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Sadece arsa satışı değil, şimdiden pek çok popüler sitenin alan adları metaverse’te satın alındı ve pek çok internet sitesinde milyonlarca liraya satışa sunuldu.

Daha önce gelecekte nelerin yaşanacağı tahmin edilemediği gibi bugünün kripto çılgınlığında nihai kazananın kim olacağı da belirsizlik taşıyor. Ancak uzmanlar, her an fişinin çekilebileceğini ve metaverse evreninin bir anda yok olabileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerektiğini söylüyor.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin