7 Temmuz 2022 Perşembe
Ana SayfaManşetMetaverse arsa nedir? Nasıl ve nereden alınır?

Metaverse arsa nedir? Nasıl ve nereden alınır?

Metaverse arsa nedir?

Metaverse, kullanıcıların çeşitli dijital varlıklar oluşturmalarına ya da çeşitli coinler aracılığıyla bu varlıkları alıp satabilmelerini sağlayan sanal bir dünyadır. Gerçek dünya gibi metaverse de kara parçalarından oluşur. Bu kara parçaları, blok zincirinde NFT’ler (non-fungible token – Takas edilemez jeton yani dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimi) olarak temsil edilir ve onları elinde tutan kişiye tam mülkiyet verir.

Metaverse arazileri ise Metaverse ekosistemindeki en kazançlı yatırımdır. Zira bu araziler, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi zamanla değer kazanabilen stratejik varlıklardır. Öyle ki insanlar arazileri alıp satabilir veya kiralayabilir. Böylece bu yatırımlarından pasif gelir elde edebilirler.

Metaverse arsalar nereden ve nasıl satın alınır?

Gerçek dünyada herhangi bir gayrimenkul alırken, değeri ölçütünde maddi bir bedel (para) ödüyorsak sanal evrende de aynı şey geçerli. Ancak bir farkla; zira buradaki maddi bedeller para ile değil, dijital para birimi olan coin’lerle ödeniyor. Bunun için de metaverse arsası alacağınız platformda geçerli bir kripto para birimine ve bu kripto parayı içinde tutacak dijital bir cüzdana ihtiyacınız bulunuyor. Dolayısıyla öncelikli olarak metaverse arazisi satın alacağınız platforma karar vermeniz gerekiyor.

Metaverse arsalarının satıldığı en popüler platformlar arasında en popüler olan platformlar OVR, The Sandbox ve Decentraland.

Diğer satın alabileceğiniz bazı pazar yerleri şöyle:

  • Axie Infinity
  • Blocktopıa
  • Genesis City
  • Nextearth.
  • io Dvision Network
  • Myneighboralice
  • Lunacia
  • MatrixWorld Land Sale

Metaverse arsası satın alacağınız platforma karar verdikten sonra siz de bu sanal evrende bir arsa sahibi olabilirsiniz.

Metaverse arsası alacağınız platformda alışveriş yapabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmalısınız. Bunun için herhangi bir kripto para borsasını kullanabilirsiniz.

Metaverse arazisi almak için seçtiğiniz platformda geçerli coinlerden satın alın. Örneğin; Sandbox’tan metaverse arazisi alacaksanız cüzdanınıza SAND yüklemelisiniz. Bu coinleri Binance gibi herhangi bir kripto para borsasından sıfırdan temin edebileceğiniz gibi elinizde ETH ya da DAI varsa da bunları SAND ile değiştirebilmeniz de mümkün.

Satın aldığınız bu coinleri, metaverse arsası alacağınız platformdaki hesabınıza aktarın. İlgili platformdan bütçenize ve yatırım getirisine göre bir ada ve parsel seçin. Seçmiş olduğunuz arsayı elinizdeki coinlerle satın alabilirsiniz.

Metaverse arsa fiyatları satın alınan platforma, arsanın konumuna ve metrekaresine göre değişkenlik gösteriyor.

Kaynak: Donanımhaber – Borsatek

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
318 YAZI