Konutta yüzde 20 indirim kampanyası başladı

Gayrimenkul sektörünün önde gelen kuruluşları Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) tarafından konut fiyatlarında yüzde 20 indirim sağlayan kampanyanın startı verildi.

5

Gayrimenkul sektörünün önde gelen kuruluşları Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) tarafından konut fiyatlarında yüzde 20 indirim sağlayan kampanyanın startı verildi.

Konut sektörünü canlandırmak amacıyla son günlerde peş peşe yapılan indirimlere bir yenisi daha eklendi. Buna göre GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından başlatılan kampanya ile üye firmaların konut fiyatlarında yüzde 20 indirim yapıldı.

Kampanya bir ay sürecek

Kampanyaya göre indirimli fiyatlar 15 Mayıs- 15 Haziran arası geçerli olacak. İndirimli fiyatlar hem peşin hem de kredili satışlarda uygulanacak. Ayrıca, konut satın almak isteyenler yüzde 5 peşinat ve 0.98 faiz oranıyla 120 ay vadeli kredi kullanabilecek.

Peşin ve banka kredili ödemelerde kampanya kapsamında yüzde 20 indirim alabilecek. Kampanya boyunca fiyatlara zam yapılmayacak.

Kampanyanın startı, KONUTDER Başkanı Altan Elmas, GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ve İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve sektör temsilcilerinin katıldığı basın toplantısıyla verildi.

“Sektör ülke ekonomisinin lokomotifi”

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaat sektörünün öneminin her geçen gün arttığını belirterek, Türk müteahhitlerin de dünyada Türkiye’yi yükseklere taşıdığını belirtti.

Gayrimenkul sektörünün lokomotif olma özelliğini her zaman sürdürdüğünü dile getiren Elmas, Türkiye ekonomisinin içinde yüzde 8’lik bir büyüklüğe sahip sektörün doğrudan ve dolaylı olarak 250 alt sektörü ve alt etkeni direkt etkilediğini dile getirdi.

Elmas, konut satışlarıyla birlikte hem Türkiye ekonomisinin kazandığını belirterek, bu kapsamda konuta erişimin kolaylaştığını aktardı.

Konut kredilerinde yüzde 1 faiz oranının psikolojik olarak kabul ettiğini, bu rakamın üzerine çıkıldığında konut satışlarının yavaşladığını aktaran Elmas, “Yüzde 1’in altına düşmesiyle konut satışları hızlandı. Gayrimenkul sektörü olarak her zaman milletimizin, ülkemizin, ekonomimizin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bu adımlara büyük bir bir adımla karşılık veriyoruz. Bu amaçla bugünden, 15 Mayıs’tan başlayarak 15 Haziran’a kadar geçerli olmak üzere 30 günlük bir kampanya yapıyoruz. Buna göre, peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim yapma kararı aldık. Bu çok önemli bir adım, bizler için büyük bir rakam. Büyük bir özveri, gerçekten gövdemizi taşın altına koymuş oluyoruz.” dedi.

Elmas, kampanyayla karlarını sıfırladıklarını belirterek, “Bunu hem peşin alımlara hem de yüzde 0,98’le konut kredisi kullanan tüm alıcılara uygulayacağız. Bununla birlikte peşinatı da yüzde 5’e çekiyoruz. Buradaki temel hedefimiz aslında toplumun orta kesimini, 25 yaş üstü kesimini konut edilebilir hale getirmek tekrar.” diye konuştu.

Kampanyanın içeriği

Altan Elmas, peşinatı yüzde 5 ‘e çekerek cebinde peşinat olmayan orta kesime beklemeden ev sahibi yapma şansı sunduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Geriye kalan yüzde 51’lik peşinatı da vadelendireceğiz. Fiyatları asla artırmayacağız. Burada Türkiye’nin önde gelen 41 gayrimenkul firması var. Sabit fiyat garantisiyle aynı fiyatları sonuna kadar kampanya boyunca sürdürmeyi vaat ediyoruz. Bu firmaların kampanyaya sahil olacak projelerini kendileri belirleyecek. Firmaların 48 ay, 60 ay gibi sıfır faizli kampanyaları da devam edecek. Temel hedefimiz orta kesim, genç kesim, 25-30-40 yaş grubu. Yüzde 14, yüzde 15’lere varan mevduat faizlerinin olduğu bir ortamda yüzde 12 ile kredi kullanmak tam anlamıyla bir sübvansiyondur. Sosyal devlet olmanın gereği olarak toplumun ihtiyaç duyan kesimlerinin konut edinmesi için yürütülen bir çalışmadır.”

“150 civarı projede geçerli olacak”

Bu kampanyaya kendilerinin de yüzde 20 indirimle destek verdiğini yineleyen Elmas, bu kampanyanın aylarca devam ettirilme şansı olmadığını ifade etti.

Elmas, kampanyanın 150 civarında projede geçerli olmasını beklediklerini kaydederek, “Hangi firmanın hangi projesinin geçerli olduğunun o şirketlerin satış ofislerinden veya internet sitelerinden öğrenebilecekler. Bu projelerin bazılarının teslim aşamasına geldi, bazılarının inşaatı başladı, bazılarının ise başlamak üzere.” şeklinde konuştu.

“Bir ayda 3 milyar liralık satış bekliyoruz”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da kampanyanın oluşum sürecinden bahsetti.

Durabakayım, kampanyanın getireceği avantajdan bahsederek, şu görüşleri iletti:

“781 bin liralık bir daireyi bu şekilde kampanya ile aldığımızda yüzde 20 indirimle 625 bin liraya iniyor. Yüzde 5 peşinat 31 bin lira. 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15’lik kısmı 93 bin lira. Bankadan alacağı 500 bin liralık kredi ile 0,98 ile 120 aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0,98 değil de yüzde 1,16 olsaydı bu daire 1 milyon 317 bin lira gibi bir rakam oluyordu. İşin özü bu alım satımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27’lik bir indirim oluyor. tam 340 bin lira daha ucuza geliyor konut.”

Durbakayım, bu kampanya kapsamında 41 şirketin bir aylık sürede 3 milyar liralık satış yapmasını beklediklerini kaydetti.

“Maliyet artışını fiyatlara yansıtmadık”

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ise maliyet artışına rağmen uzun zamandır maliyeti artırmadıklarını belirterek, içinden geçilen bu zor süreçte kendilerinin de bankalar gibi maksimum katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Bakanlar Kurulu kararı ile uygulamaya konulan tapu harcı ve KDV indirimlerinin ardından, konut kredilerinde Hükümetin çağrısıyla düşürülen faiz oranlarının yaratacağı ivmenin sektörü şahlandıracağını anlatan Yetgin, “GYODER olarak, Türkiye ekonomisinin istikrarının devamı ve güçlenmesi için her zaman olduğu gibi, bu dönemde de sorumluluk almaya ve güçlü adımlar atmaya kararlıyız. Ev almayı planlayan ancak sınırlı imkanları olan vatandaşlarımız bu tarz fırsatları iyi değerlendiriyor. İNDER ve KONUTDER ile birlikte
Hükümetimizin bu son desteğine, biz de yeni bir kampanya ile destek verme kararı aldık. Sektör temsilcileri olarak yeni kampanyamızda, yüzde 0.98 cazip faiz oranına ek yüzde 20 indirim fırsatı sunarak özellikle orta gelir grubuna ev sahibi olma imkanı sağlayacağız. GYODER’in Başkanı olarak, konut almanın tam zamanı olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

 

Kampanyaya katılan şirketler

Kampanyaya katılan inşaat şirketleri şu şekilde:

“Sur Yapı, Ağaoğlu, Artaş, Arven, Çukurova, DAP Yapı, Demir İnşaat, DKY İnşaat, Ege Yapı, EYG Group, Fer Yapı, Garanti Koza, Gürallar Yapı, İş GYO, Kuzu Grup, Mesa, Nef, Sinpaş, Solid, Torunlar GYO, Akkuş Gayrimenkul, Akzirve Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan Holding, Baysaş, Cathay Group, Çalık Gayrimenkul, Gedizler, Haldız İnşaat, Halk GYO, Hasanoğlu Müh. İnş, Kiler GYO, Kütahya Seramik, Nuhoğlu, Obaköy Gayrimenkul, Polatyol, Tahincioğlu Gayrimenkul, Teknik Yapı, Yiğit Group, 24 Gayrimenkul.

Kampanyada hangi projeler bulunuyor?

Yüzde 20 indirim kampanyasının geçerli olduğu projeler şunlar: (Bu kampanyaya yeni katılımlar da olacaktır)

 • Ağaoğlu: Çekmeköy, Maslak 1453
 • Akkuş Gayrimenkul: Alya Penta, Alya Grandis
 • Akzirve: Akzirve Topkapı
 • AND Gayrimenkul: AND Frekans ve AND Pastel
 • Ant Yapı: Antasya, Antteras
 • Artaş: Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupa Konutları Atakent 4
 • Arven: Kasr-ı Arven
 • Babacan Holding: Babacan Premium, Babacan Port Royal, Babacan Palace, Babacan Central
 • Baysaş: Baysaş 1. ve 2. etap istanbul 216 (Fikirtepe)
 • Cathay Group: Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy
 • Çalık Gayrimenkul: Taksim 360
 • Çukurova Gayrimenkul: Çukurova Balkon
 • Demir İnşaat: Demir La Vida, Demir Country
 • DKY İnşaat: Lokum Manzara
 • Ege Yapı: Kordon İstanbul, Batışehir
 • EYG Grup: Bahçeşehir Evler, Bahçeşehir Teras Evler, Bahçeşehir Quartz, Bahçeşehir Kuleler, Bahçeşehir Vadi, Mirage, Vitrin, Kağıthane Ofis, İlkbahar, İdilia, Rings, Narlıbahçe, Evvel İstanbul, Adım İstanbul, Mashattan, Lokum Evler
 • Garanti Koza: Kozapark
 • Gedizler: Ev’re 1, Ev’re 2
 • Haldız İnşaat: Transform Fikirtepe, Kocaeli İzmit Tuana Evleri, Kocaeli Derince Çınarlıkent
 • Halk GYO: Bizimtepe Aydos, Şehristan Konutları
 • Hasanoğlu İnşaat: BANU EVLERİ Ispartakule, BANU EVLERİ Ispartakule 3
 • İş GYO: Manzara Adalar, İnistanbul
 • Kiler GYO: Referans Güneşli, Referans Bahçeşehir, Referans Kartal Towers, Referans Kartal Kordonboyu
 • Kuzu Grup: Sea Pearl Ataköy, Spradon, Divan Residence
 • Kütahya Seramik: NG Residence
 • Mesa: Mesa Koz, Mesa Orman, Mesa Çubuklu 28, Mesa Gökada, Mesa Cadde
 • NEF: Nef Çekmeköy, Nef Bahçelievler, İnistanbul Topkapı, Nef Basın Ekspres 36, Nef Kandilli
 • Nuhoğlu İnşaat: Yenitepe Kadıköy, Yenitepe İzmir, Cubes Ankara
 • Obaköy Gayrimenkul: Transform Fikirtepe
 • Polatyol: Eston Şehir Koru
 • Roya Yapı: Roya Nova
 • Sinpaş: ANKARA: Altınoran, Ege Vadisi, Marina Ankara, Yalı Vadi, İSTANBUL: Aydos Country, Gökorman, Finans Şehir, Sinpaş Time, Metrolife, Queen Bomonti, İş Modern Ambarlı, DENİZLİ: Aqua City Denizli, BURSA: Bursa Modern, Aquacity Bursa
 • Solid İnşaat: Trendist Ataşehir
 • Sur Yapı: Bahçeyaka Ispartakule, Semt Bahçekent, Topkapı Evleri, Tempo City, Excellence Koşuyolu, YeşilMavi Maltepe, Muhit Sancaktepe, Lavender, Gölbahçe Evleri, İlkbahar, Bursa Marka Rezidans, Şehir Konakları
 • Tahincioğlu Gayrimenkul: Nidapark Küçükyalı, Nidapark Bomonti, Nidapark Ayyıldız, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir
 • Teknik Yapı: Tüm projeleriyle kampanyaya katılıyor.
 • Torunlar: 5. Levent, Torun Center
 • Yiğit Group: Sinanlı Fortis Kadıköy, Fortis İstanbul
 • 24 Gayrimenkul: Marina 24

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

5 YORUM

 1. Çok iyi bir kampanya olmuş. Genel piyasa bu kadar yüksekken böyle bir indirim sağlanması ve güvenilir bir firma ile iş yapmak çok güzel…

 2. Emlak sektörü canlansın dıye artık neler neler yapıyorlar ekonomi batmak uzere az kaldı. konutlar ellerınde kaldı. Neyse ıyı oldy vatandaş azcık nefes alır belkı ev sahıbı olur.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin